DrogowyTransport

Wakacyjny bilans na polskich drogach: zatrzymano ponad 20 tys. pijanych kierowców

Policja zwraca uwagę na wakacyjne statystyki, które dotyczą liczby zatrzymanych kierowców pod wpływem alkoholu. Tegoroczny rekord padł podczas sierpniowego długiego weekendu. 

Liczba pijanych kierowców na polskich drogach coraz wyższa

Zatrzymano łącznie 20 927 kierowców pod wpływem alkoholu. Tym samym to wynik o 27% wyższy niż rok temu. Polska policja raportuje również pobicie kilku niechlubnych rekordów w czasie tegorocznych wakacji.

Tylko w lipcu odnotowano 10 645 przypadków jazdy po spożyciu alkoholu. To najwyższy miesięczny wynik w tym roku. Niepokoi fakt, że w te wakacje nie odnotowano nawet jednego weekendu, kiedy liczba zatrzymanych pijanych kierowców za kółkiem wyniosła mniej niż 1000. Najwięcej zatrzymano podczas sierpniowego długiego weekendu. Wówczas 1422 kierujących miało ponad 0,2 promila alkoholu. Kolejnego dnia, a więc 16 sierpnia padł rekord zatrzymań pijanych kierowców, który wyniósł 528 (wcześniejszy rekord odnotowano w Nowy Rok i wynosił 386 zatrzymań).

Zobacz także: DHL podnosi ceny dla klientów biznesowych i nakłada nowe opłaty

Odnotowano mniejszą liczbę wypadków

Z wiadomości przekazanych przez służby wynika jednak, że większa liczba zatrzymań nie przełożyła się na liczbę wypadków. W lipcu i sierpniu było ich o 12% mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Liczba rannych spadła o 22%, natomiast liczba zabitych o 14%.

Według policyjnych statystyk liczba pijanych kierowców na polskich drogach zazwyczaj maleje we wrześniu, wraz z końcem wakacji i sezonu urlopowego. We wrześniu 2021 roku zatrzymano o 11% mniej kierowców pod wpływem alkoholu w porównaniu do sierpnia, w 2020 roku spadek ten wyniósł 13%.

Zobacz także: Wakacje kredytowe 2022: złożono już ponad milion wniosków, banki liczą koszty

Warto przypomnieć, że według nowego taryfikatora jazda po spożyciu alkoholu jest surowo karana. Mandat nałożony przez służby wynosi co najmniej 2500 zł (w przypadku osób z 0,2 do 0,5 promila we krwi). Jeśli alkomat pokaże ponad 0,5 promila, wówczas mandat wynosi od 5000 i może sięgnąć nawet 60 tys. zł. Co więcej, 17 września tego roku wchodzą w życie przepisy, według których prowadzenie samochodu przez pijanego kierowcę będzie wiązało się z przyznaniem maksymalnej liczby 15 punktów karnych.

Elektryków przybywa, ładowarek niekoniecznie. Polska niechlubnym liderem zestawienia

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button