MorskiTransport

Ukraina we wrześniu chce zacząć eksportować tegoroczne zbiory

Wraz z początkiem września Ukraina chce rozpocząć eksport zboża zebranego w tym roku. Zbiory zboża w Ukrainie są bardzo duże, pomimo trwającej wojny. 

Zbiory zboża w Ukrainie – kiedy rozpocznie się eksport?

Taras Wysocki, ukraiński wiceminister rolnictwa przekazał, że Ukraina może we wrześniu rozpocząć eksport tegorocznych zbiorów. Polityk dodał, że liczy na to, iż każdego miesiąca uda się wyeksportować 3-3,5 mln ton zbóż drogą morską. W transporcie kluczowe mają być zawarte wcześniej porozumienia. Wiceminister dodał, że szacuje się, że w sierpniu wywieziono nawet 1 mln ton. Taki wolumen pozwoli Ukrainie na pozyskanie funduszy nieograniczających zasiewy.

Zobacz także: SBU zidentyfikowało statki, którymi Rosja ukradła 650 tys. ton zboża

Czy obowiązujące porozumienie pomoże w zażegnaniu kryzysu?

Porozumienie dotyczące eksportu zboża zawarto 22 lipca. Ukraina i Rosja zawarły porozumienie z Turcją i ONZ, zobowiązując się do utrzymania korytarzy morskich. Pierwszym statkiem, który wyruszył z ładunkiem, transportował 26 tys. ton kukurydzy. Jednostka udała się w kierunku Trypolisu. W kolejnych dniach z portu w Czarnomorsku wypłynęły trzy jednostki, przewożąc 57 tys. ton kukurydzy.

Zobacz także: Rosyjska blokada eksportu zboża: skutki i rozwiązania

Ostatnio doszło do wyczekiwanego spotkania przedstawicieli firmy ÖBB Rail Cargo Group (ÖBB RCG) oraz ukraińskich kolei państwowych Ukrzaliznycia (UZ), na którym szczegółowo omówiono temat zwiększenia zaangażowania ukraińskich przewozów kolejowych w eksporcie-imporcie płodów rolnych jesienią (Więcej: Rail Cargo może przewozić jeszcze więcej ukraińskich towarów). Rozmowy dotyczyły szczególnie tegorocznych zbiorów, które są bardzo duże. Od początku marca 2022 roku ÖBB Rail Cargo Group przetransportowała z Ukrainy blisko 430 000 ton zboża z odpowiednich punktów granicznych na Węgrzech, Słowacji i w Polsce. W planach są dalsze działania, które pozwolą na zwiększenie wolumenu przewożonego zboża. Pomimo że kolej ma mniejsze możliwości transportowe i odznacza się mniejszą efektywnością, niż transport morski, w miesiącach, gdy porty czarnomorskie były blokowane, to właśnie kolej odgrywała dużą rolę w przewozie ziarna (Więcej: Eksport zboża z Ukrainy: na znaczeniu zyskują alternatywne szlaki handlowe).

Pierwszy statek z ukraińskim zbożem przepłynął przez Bosfor

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button