DrogowyTransport

Transport publiczny w USA uzyska wsparcie rządu w ramach nowej ustawy

Według nowego prawa transport publiczny w USA uzyska dotacje na rozwój. W ramach ustawy o infrastrukturze rząd chce przeznaczyć 5,5 mld USD w ciągu pięciu lat na wymianę autobusów. Zamiast pojazdów z silnikiem diesla pasażerowie będą transportowani autobusami z napędem hybrydowym, co ma zmniejszyć emisyjność w największych miastach i stać się początkiem zmian. 

Transport publiczny w USA – początek zmian

USA dotuje transport publiczny. Zgodnie z najnowszą decyzją wsparcie finansowe w 2022 roku w wysokości 1,66 mld USD zostanie przeznaczone na nowe autobusy. Działanie to ma na celu ograniczenie emisyjności.

Departament Transportu USA poinformował, że przekaże w tym roku miastom i stanom dotacje w wysokości 1,66 miliarda dolarów na zakup 1800 autobusów w ramach przejścia na czystsze podróże o niższej emisji. Dzięki środkom władze sfinansują zakup 1100 zeroemisyjnych autobusów, co prawie podwoi liczbę istniejących 1300 zeroemisyjnych pojazdów komunikacji publicznej.

Zobacz także: Susza w Chinach. Wstrzymano pracę niektórych fabryk, wprowadzono racjonowanie energii

Zmiany na amerykańskim rynku?

W ramach nowej ustawy infrastrukturalnej, której wartość szacowana jest na 1 biliona dolarów z 2021 roku, z miast zostaną wycofane stare autobusy, które odznaczają się wysoką emisyjnością. Wsparcie uzyska 150 flot. Co więcej, dofinansowanie obejmie również zakup 700 autobusów, w tym modele hybrydowo-elektryczne i na gaz ziemny.

Środki finansowe trafią do różnych stanów. Metropolitan Transportation Authority Los Angeles otrzyma 104,1 miliona dolarów na zakup około 160 autobusów elektrycznych. Nowojorski Metropolitan Transportation Authority, który jest najbardziej ruchliwym systemem komunikacji zbiorowej, uzyska 116 milionów dolarów, co pozwoli na zakup około 230 autobusów elektrycznych, elektryzując prawie 4% swojej floty.

Zobacz także: SK inwestuje 100 milionów dolarów w amerykański start-up Atom Power

Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Transportu Publicznego jedynie 18% amerykańskich autobusów tranzytowych było wyposażonych w napęd hybrydowy. W ramach nowej ustawy ma się to zmienić, a transport publiczny ma zostać poddany szeregom zmian. To dość niepopularny środek podróży w USA. Jednak w wyniku licznych kampanii promocyjnych, które propagują wybieranie transportu zbiorowego, zamiast samochodu, zmieniają się trendy i tym samym zwiększa się zainteresowanie mniej emisyjnymi środkami podróży.

Brak kierowców uderza w transport miejski. Kryzys w Krakowie

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button