Lotniczy

Niemcy wzywają do zniesienia zaliczek na rezerwacje lotów

Dolna Saksonia domaga się zniesienia zaliczek na rezerwacje lotów w odpowiedzi na liczne apele klientów korporacyjnych. System pay as you fly miałby usprawnić ruch pasażerski w kolejnych sezonach. 

Pay as you fly w praktyce

Bernd Althusmann, minister transportu ponowił apel o wprowadzenie modelu „pay as you fly” (PAYF), w którym płatność za bilety lotnicze jest przetwarzana przy odprawie. Niemieckie Stowarzyszenie Podróży Biznesowych (VDR) opowiada się za tym rozwiązaniem od 2021 roku. Przedstawiciele VDR mówią, że zaliczka jest przestarzałym standardem, który powinien być zastąpiony przez terminowe płatności elektroniczne. Teoretycznie pozwoliłoby to na usprawnienie obecnych procesów, a biurokracja polegająca na anulowaniu rezerwacji biletów i przekazywaniu pieniędzy dobiegłaby końca.

Zobacz także: Finnair nawiązuje współpracę strategiczną z Qatar Airways

Zalety modelu PAYF to przede wszystkim brak konieczności zarządzania rozległą polityką zwrotów oraz płacenia pośrednikom. Co istotne z perspektywy pasażerów, zmniejsza się również ryzyko utraty pieniędzy przez bankructwa linii lotniczych.

Zobacz także: W USA zatwierdzono ustawę o redukcji inflacji. Jak wpłynie ona na łańcuchy dostaw?

Lufthansa jako pierwsza wprowadza podobny model

Lufthansa uruchomiła program „Pay as you fly” dla klientów korporacyjnych w 2021 roku. Pomimo że stawki w systemie są nieco wyższe, VDR rekomenduje innym liniom, aby rozważyły to rozwiązanie. Zdaniem wielu ekspertów z branży model PAYF mógł zostać wdrożony na skalę globalną. Jest to radykalne odejście od normalnej praktyki linii lotniczych polegającej na przyjmowaniu płatności w momencie rezerwacji.

System ten testowany był również w minionych latach w krajach Ameryki Północnej, jednak nigdzie nie został wdrożony na dłużej. Tegoroczne problemy lotnisk mogą jednak sprawić, że konsumenci zaczną domagać się podobnego rozwiązania, aby zminimalizować skalę paraliżu, którą obserwowano na największych europejskich lotniskach w tym roku. W zeszłym miesiącu Lufthansa Group rozszerzyła PAYF na wszystkie loty krajowe i wewnątrz UE dla dowolnego klienta korporacyjnego, niezależnie od wydatków, z siedzibą w regionie DACH. PAYF ma również zostać rozszerzony poza samą Lufthansę na przewoźników Austrian Airlines, Brussels Airlines i Swiss.

USA: liczba skarg dotyczących podróży lotniczych wzrosła o prawie 270%

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button