Magazyny

Maersk buduje zielony magazyn w Danii o powierzchni 40 000 mkw

Duński konglomerat Maersk buduje pierwszy w pełni ekologiczny magazyn. Obiekt powstanie w Danii. 

Maersk buduje zielony magazyn w Danii

Maersk ogłosił budowę pierwszego kontraktowego magazynu logistycznego firmy o niskiej emisji gazów cieplarnianych. Inwestycja powstanie w Danii. Obiekt jest wynikiem współpracy duńskiego konglomeratu z Taulov Dry Port, spółką joint venture pomiędzy ADP A/S i PFA Pension. Jak podano w oficjalnym komunikacie, jest to część strategii zwiększenia obecności na rynku duńskim.

Zielony magazyn powstanie zgodnie z zasadami certyfikacji metodą BREEAM na poziomie Excellent. Obiekt ma powstać w 2024 roku w Taulov w południowej Danii. Taulov Dry Port jest właścicielem gruntów i pomieszczeń logistycznych. Maersk podpisał 12-letnią umowę najmu z możliwością zarówno przedłużenia, jak i rozszerzenia. Realizowany projekt powstanie w oparciu o specyfikacje i projekt inżynierów Maersk.

Zobacz także: DHL Supply Chain buduje centrum dystrybucyjne w Gorzowie Wielkopolskim

Zielony magazyn jest odpowiedzią na oczekiwania klientów, którzy poszukują metod, aby zmniejszyć swój negatywny wpływ na klimat. Jak podaje spółka, jego największym atutem jest możliwość optymalizacji procesów transportu z połączeniami portowymi, kolejowymi i drogowymi. Pozwala to na stworzenie kanału przepływów, który umożliwia przyspieszanie lub spowalnianie łańcuchów dostaw w skali międzynarodowej.

Rune D. Rasmussen, dyrektor generalny ADP A/S, powiedział o transakcji:

Jesteśmy dumni, że jesteśmy częścią zrównoważonego łańcucha wartości Maersk, wspierając swoich klientów wizjonerskimi zrównoważonymi rozwiązaniami logistycznymi. Dry Port Taulov to europejski multimodalny węzeł logistyczny i kluczowy gracz w zielonej transformacji sektora logistycznego dzięki zrównoważonej infrastrukturze z Portem Fredericia, autostradą i siecią kolejową. Wkrótce obszar będzie również gotowy na przejście na nowe ekologiczne paliwa, takie jak wodór, który będzie ważnym atutem dla Maersk, a także dla naszych innych klientów.

Zobacz także: Czołowi bankierzy centralni wskazują, że „walka z inflacją może wywołać ból”

Zielone rozwiązania wdrożone w obszarze inwestycji

Sprzęt, który znajdzie się w magazynie, ma być w pełni zelektryfikowany. W planach jest również zainstalowanie paneli słonecznych na dachu budynku. Nadmiar wyprodukowanej energii będzie trafiać do sieci. Na terenie obiektu mają być wykorzystywane wyłącznie ciężarówki z napędem elektrycznym, a 150 m od budynku znajdą się stacje wodorowe.

Zielony magazyn będzie wyróżniał się zerowymi emisjami zarówno do bezpośrednich, jak i pośrednich aspektach działalności. Jak dodaje Maersk, realizację inwestycji przyspieszono ze względu na postęp technologiczny, nowe standardy branżowe i rosnące zapotrzebowanie klientów na zrównoważone łańcuchy dostaw.

Prologis Park Wrocław III zostanie rozbudowany o kolejny budynek

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button