Magazyny

BNP Paribas Real Estate Poland: rynek magazynowy poszukuje nowej równowagi

Raport BNP Paribas Real Estate Poland zwraca uwagę, że polski rynek magazynowy w 2022 roku dynamicznie się rozwija, a wskaźnik pustostanów pozostaje na niskim poziomie. 

Polski rynek magazynowy 2022

Raport BNP Paribas Real Estate Poland obejmuje polski rynek magazynowy. Według informacji zawartych w opracowaniu w drugim kwartale rynek powierzchni magazynowych, logistycznych i przemysłowych w Polsce wzrósł o ok. 1,15 mln m kw.

W analizowanym okresie w budowie pozostawało 4,3 mln m kw., z czego ponad 30% ma być oddana do użytku do końca tego roku. Dzięki wysokiej podaży obecne zasoby rynku przekroczyły poziom 26 mln mkw. Kwartalny popyt brutto wyniósł 2,2 mln m kw. W drugim kwartale wskaźnik pustostanów niezmiennie utrzymywał się na niskim poziomie, wynosząc 3,1 % (Więcej: Polski sektor magazynowy: wskaźnik pustostanów jest najniższy w historii).

Zobacz także: DHL podnosi ceny dla klientów biznesowych i nakłada nowe opłaty

Pierwsze oznaki spowolnienia?

Pomimo dynamicznego rozwoju, mogą niepokoić znaki wskazujące na spowolnienie na rynku. Rynek skutecznie schładzają podejrzenie luki podażowej, wysokie koszty budowy i wzrosty czynszów (Więcej: Produkcja budowlana w Polsce poniżej oczekiwań. Jakie zmiany pojawiają się na rynku? oraz MLP Group: utrzymuje się wysoki popyt na nowoczesne powierzchnie magazynowe).

Zobacz także: Wakacje kredytowe 2022: złożono już ponad milion wniosków, banki liczą koszty 

Autorzy raportu mówią o poszukiwaniu nowego optimum na rynku. Poprzez bieżącą sytuację gospodarczą, wynikającą zarówno z czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych, spada udział w budowach, które są realizowane spekulacyjnie. W porównaniu do pierwszego kwartału tego roku udział zmniejszył się o około 20%. Jednak eksperci zwracają również uwagę na solidne fundamenty branży, które powinny zapewnić firmom przetrwanie wymagającego okresu.

Z pewnością duży wpływ na kierunek rozwoju branży będzie miała kondycja handlu elektronicznego. Co prawda, inflacja pozostaje na wysokim poziomie, a nastroje konsumenckie są raczej negatywne (Więcej: Niepokojące prognozy dla polskiej gospodarki: stagflacja, załamana konsumpcja i wzrost bezrobocia), jednak według ekspertów kluczowy okaże się rozwój działań zbrojnych za wschodnią granicą Unii Europejskiej.

Elektryków przybywa, ładowarek niekoniecznie. Polska niechlubnym liderem zestawienia

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button