MorskiTransport

Strajk dokerów w Felixstowe może potrwać nawet do Świąt

Strajk dokerów w Felixstowe, głównym brytyjskim porcie kontenerowym, rozpoczął się zgodnie z zapowiedzią, czyli 22 sierpnia 2022 roku. Protest został zwołany przez związek Unite i teoretycznie ma potrwać do 28 sierpnia, a strajkujący domagają się podwyżki płac o co najmniej dziesięć procent (wobec kontroferty siedmiu procent) i premii w wysokości 500 funtów. Jednak już w drugim dniu strajku związek zapowiedział, że przestoje w pracy mogą się przedłużyć tygodniami, sięgając aż okresu Bożego Narodzenia.

Strajk dokerów w Felixstowe może trwać tygodniami

Żądanie związku opiera się na wskaźniku inflacji, który w Wielkiej Brytanii wynosi dziesięć procent, a w 2023 roku może osiągnąć osiemnaście procent. Unite przekazało, że nie zaakceptuje zatem podwyżki płac poniżej tej wartości. Związek zapowiedział, że jeśli władze głównego portu kontenerowego w Wielkiej Brytanii nie spełnią ich żądań, strajk dokerów w Felixstowe może potrwać tygodniami, nawet do Bożego Narodzenia.

W Felixstowe pracuje około dwóch tysięcy dokerów, którzy przewożą jedną trzecią brytyjskich kontenerów. Wstrzymanie pracy już spowodowało przekierowanie kilku kontenerowców do innych portów Europy kontynentalnej lub do London Gateway, który jak na razie nie wydaje się być zaangażowany w protest. Jednak firma DP World, która obsługuje terminale w Londynie i Southampton, stwierdziła, że te dwa obiekty nie będą w stanie obsłużyć wszystkich kontenerów przeznaczonych dla Felixstowe.

Czytaj też: Czy wzrost płac powinien nadążać za inflacją? Według brytyjskich ekonomistów tak

Strajk może wkrótce objąć port w Liverpoolu

Firma Roussel Group szacuje, że strajk dokerów w Felixstowe może spowodować szkody w wysokości ponad 800 milionów euro w samych tylko zakłóceniach w handlu. Przez Felixstowe przechodzi większość towarów sprowadzanych do Wielkiej Brytanii z Azji, w tym meble, komputery, części samochodowe i ubrania. Flexport szacuje, że obecnie opóźnienia w dostawach spowodowane strajkiem wyniosłyby średnio dwadzieścia cztery dni. Kontynuacja protestu poza okresem letnim mogłaby więc mieć niszczące skutki dla zaopatrzenia wyspy, także w perspektywie świąt Bożego Narodzenia. Ponadto Felixstowe jest również ważne dla brytyjskiego eksportu, głównie do Rotterdamu i Hamburga.

Strajk może wkrótce objąć port w Liverpoolu. W głosowaniu, w którym frekwencja wyniosła 88 procent, 99 procent pracowników portu głosowało za akcją strajkową. Ponad 500 pracowników portu w Liverpoolu będzie strajkować z powodu „nieadekwatnej” oferty płacowej, która według Unite jest realnym cięciem płac. Pracownicy portu w Liverpoolu będą również strajkować z powodu nieprzestrzegania przez MDHC porozumienia w sprawie płac z 2021 roku. Zgodnie z komunikatem Unite, firma nie podjęła obiecanego przeglądu płac, który ostatni raz miał miejsce w 1995 roku, i nie realizuje porozumienia dotyczącego poprawy rotacji zmian.

Czytaj też: Pracownicy portu w Liverpoolu będą strajkować. Szykuje się paraliż

DSME przygotowuje pozew przeciwko strajkującym stoczniowcom

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button