PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Magazyny

Zmiany klimatu a bezpieczeństwo obiektów wielkopowierzchniowych

O zmianach klimatu i problemach, które generują, słyszymy niemal zewsząd. Są to jednak informacje o charakterze globalnym. Warto niekiedy zejść kilka pięter niżej i zastanowić się, jak wygląda sytuacja na poziomie lokalnym. Spójrzmy więc, na co w kontekście zmian klimatycznych muszą zwrócić uwagę zarządcy obiektów wielkopowierzchniowych. Jak zapewnić bezpieczeństwo obiektów wielkopowierzchniowych? 

Bezpieczeństwo obiektów wielkopowierzchniowych – co należy wiedzieć?

Zmiany klimatyczne dotykają wszystkich. Możemy obserwować je na wielu płaszczyznach i właśnie dlatego są tak bardzo niepożądane. Jednak pewne procesy już się rozpoczęły, dlatego nie wolno ich lekceważyć. Wzrost średniej temperatury, wahania opadów atmosferycznych, wysoka częstotliwość występowania burz oraz deszczów nawalnych stanowią znaczące utrudnienie dla najemców, właścicieli i zarządców budynków wielkopowierzchniowych z dachami płaskimi. Ciężko o skuteczne działania prewencyjne, jeśli nie dysponujemy właściwymi informacjami. Zanim jednak spróbujemy rozwiązać ten problem, przyjrzyjmy się zmianom pogodowym na terenie Polski, jakie wystąpiły w ostatnich latach. Może okazać się to niezwykle pomocne. 

Liczby nie kłamią, czyli zmiany pogodowe w ujęciu statystycznym

Polska — tak jak inne państwa — musi mierzyć się z coraz bardziej nieprzewidywalną pogodą. Widać to zwłaszcza w przypadku średnich rocznych temperatur, które rosną w naprawdę szybkim tempie. Dane zgromadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej pokazują, że podczas, gdy w latach 1961-1990 średnia roczna temperatura wynosiła 7,5 stopnia Celsjusza, w latach 2011-2020 było to już 9,1 stopnia.

Ocieplanie się klimatu ma wpływ na liczbę dni z pokrywą śnieżną. Kto wie, być może wkrótce zima nie będzie już automatycznie kojarzyła się z opadami śniegu, a przynajmniej nie w każdym zakątku Polski. W latach 1961-1990 liczba dni z pokrywą śnieżną wynosiła 63,9, natomiast w ostatniej dekadzie (2011-2020) było to już tylko 39,5 dni. To kolosalna zmiana, obok której nie można przejść obojętnie.

Jeśli chodzi o deszcz, to zeszły rok był bardzo zróżnicowany — od miesięcy bardzo suchych do bardzo wilgotnych. Średnia roczna suma opadów atmosferycznych w 2021 roku była wyższa od średniej w latach 1991-2020 o 5 milimetrów. To niewiele, jednak większym problemem okazuje się brak regularności występowania zjawisk meteorologicznych, który utrudnia jakiekolwiek planowanie w kontekście zarządzania ryzykami dachów płaskich. Jeśli dodamy do tego tysiące burz występujących każdego roku, zwłaszcza w miesiącach wakacyjnych, to okazuje się, że pogoda stanowi realne zagrożenie dla wielu budynków wielkopowierzchniowych.

Zobacz także: Według ONZ wciąż można zatrzymać zmiany klimatyczne. 5 wskazówek dla rządów

Właściwa prognoza pogody, czyli alerty na pomoc

Odpowiedzią na zmieniające się warunki pogodowe może być rozwiązanie zaproponowane przez firmę Sense Monitoring. Mowa o Alertach Pogodowych będących częścią Platformy Inteligentny Dach. To nowoczesny sposób analizy i interpretacji pogody zintegrowany z intuicyjną aplikacją na smartfony. Jak działają wspomniane alerty? Już tłumaczymy.

Alerty Pogodowe bazują przede wszystkim na bogatym pakiecie danych pogodowych. Prędkość wiatru, temperatura powietrza, indeks UV, opady deszczu i śniegu — oto informacje potrzebne do zaprojektowania poprawnej prognozy pogody. Kolejny krok to właściwe zinterpretowanie otrzymanych danych i wyciągnięcie odpowiednich wniosków w kontekście danej branży. Takie podejście umożliwia wystosowanie ostrzeżeń powiadamiających o zjawiskach mogących mieć negatywny wpływ na biznes.

Czym Alerty Pogodowe różnią się od zwykłej prognozy pogody? Otóż przede wszystkim dostarczają one dużo więcej danych. Jeśli przekazują informację np. o opadach śniegu, to powiadamiają nie tylko o tym, jak długo one potrwają, ale też mówią o gęstości padającego śniegu, co przekłada się na jego ciężar, a więc ma wpływ na bezpieczeństwo dachu płaskiego. Na podstawie tych danych analiza będąca częścią Alertów Pogodowych oszacuje obciążenie dachu w kg/m2. Pozwala to na szybkie porównanie obciążeń z możliwym udźwigiem dachu płaskiego. 

W przypadku deszczu — również nawalnego — możemy liczyć na zestawienie szacowanej wartości opadów z wydajnością systemu odprowadzania wody, jaki jest zamontowany w budynku. Co ważne, prognoza pogody dostarczana przez Platformę Inteligentny Dach i Alerty Pogodowe nie tyczy się tylko najbliższych godzin. Przedstawia ona nadchodzące zjawiska atmosferyczne w ujęciu tygodniowym i tak też szacuje wartości opadów.

Zobacz także: Jak przygotować dach na letnie ulewy?

Bezpieczny dach płaski z Alertami Pogodowy 

Alerty Pogodowe to nie tylko prosty sposób na zwiększenie bezpieczeństwa, ale też znacznie wyższy komfort pracy na co dzień. Pogłębiona analiza danych pogodowych to z kolei ogromny atut, jaki docenią wszystkie osoby zawiadujące obiektami wyposażonymi w dachy płaskie. Wydaje się, że aktualne i nadchodzące zmiany klimatyczne prędzej, czy później wymuszą stosowanie tego rodzaju systemów pogodowych. Warto więc sięgać po rozwiązania sprawdzone, efektywne i cieszące się uznaniem, dokładnie tak jak propozycja marki Sense Monitoring. Bezpieczeństwo obiektów wielkopowierzchniowych to podstawa.

Najczęstsze przyczyny zawaleń dachów płaskich

Źródła:

https://dane.imgw.pl/data/dane_pomiarowo_obserwacyjne/Roczniki/Rocznik%20meteorologiczny/Rocznik%20Meteorologiczny%202021.pdf

https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/zmiana-klimatu-w-polsce-na-mapkach-468/

https://www.imgw.pl/sites/default/files/2021-04/imgw-pib-klimat-polski-2020-opracowanie-final-pojedyncze-min.pdf

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button