MorskiTransport
Gorące newsy

Port w Gdańsku z rekordem przeładunków. Pokonaliśmy Rosjan

Port w Gdańsku pobił rekord przeładunków towarów. Prezes Portu Gdańsk Łukasz Greinke poinformował, że w lipcu przeładowano rekordowe 5,8 mln ton towarów, a gdański port ma realną szansę zakończyć ten rok na poziomie ponad 60 mln ton.

Port w Gdańsku z rekordem

W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy port w Gdańsku przeładował ponad 36 mln ton towarów, czyli aż o 20 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Największy skok przeładunków, bo aż o 3 150%, zanotowało drewno. O 267% wzrosły przeładunki rudy, o blisko 67% węgla, a paliw płynnych o ponad 39%. Spadek przeładunku o 23% zanotowały jedynie inne masowe, w tym kruszywa i siarka. Niewielka korekta jest w ładunkach drobnicowych (-0,4%).

Pokonaliśmy rosyjski Port Primorsk i jesteśmy na drugim miejscu na Bałtyku w przeładunkach ogółem. Udało nam się też utrzymać pierwsze miejsce w przeładunkach kontenerów. Absolutnie rekordowy był lipiec – padło historyczne 5,8 mln ton miesięcznie. Mamy realną szansę zakończyć ten rok na poziomie ponad 60 mln ton – stwierdził Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk.

Powodu wzrostów przeładunków należy upatrywać w sytuacji na Ukrainie. Ze względu na sankcje, w portach bałtyckich jest również większy ruch statków wycieczkowych. Podczas gdy do rosyjskiego portu w Petersburgu nie zawijają obecnie jednostki pasażerskie, gdański port ma zaawizowaną rekordową liczbę ponad 90 wycieczkowców do końca roku i najprawdopodobniej przyjmie około 35 tys. turystów. Tylko do końca lipca gdański port gościł 53 wycieczkowce, czyli o 44 więcej niż przez cały ubiegły rok.

Czytaj też: Port Gdańsk największym portem kontenerowym na Bałtyku

Port w Gdańsku strategicznym obiektem dla kraju

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. poinformował, że prowadzi obecnie intensywne prace inwestycyjno – remontowe, które ze względu na sytuację geopolityczną mają charakter priorytetowy. Prace koncentrują się bowiem na przygotowaniu nowych terenów pod składowanie węgla, oraz na zapewnieniu pełnej ich dostępności do infrastruktury kolejowej.

Zakończono już realizację utwardzeń terenów na powierzchni 100 000 m kw. i remontów kapitalnych torów o łącznej długości 1367 m. Do października br. mają być utwardzone kolejne tereny pod składowanie i przeładunek węgla – o pow. 81 000 m kw. oraz wyremontowany odcinek 2072 m torów kolejowych – czytamy na stronie Portu Gdańsk.

Ponadto port w Gdańsku, we współpracy z Portem Północnym stara się uzyskać zgodę na budowę kolejnej załadowni dla wagonów, aby transport towarów energetycznych z portu przebiegał jeszcze sprawniej.

Potencjał na burcie to 7,5 mln ton towarów rocznie. Kolejne miliony ładunków sypkich, w tym węgla, jest w stanie obsłużyć spółka PGE. Jest to możliwe dzięki zmodernizowanemu nabrzeżu Dworzec Drzewny, na którym spółka operuje, jak też inwestycjom w sprzęt przeładunkowy. W związku z rosnącymi przeładunkami ropy naftowej, decyzję o rozbudowie podjął też Naftoport. Na terenie terminala powstanie dodatkowe stanowisko do przeładunku tych produktów. Wszystkie te inwestycje są strategiczne ze względu na bezpieczeństwo kraju, ale też zwiększają konkurencyjność portu i umacniają jego pozycję na arenie międzynarodowej – wskazuje gdański port.

Czytaj też: Port Gdańsk Eksploatacja dorobi się kolejnego żurawia przeładunkowego

Port w Gdańsku na 13 miejscu w rankingu portów kontenerowych UE

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button