Magazyny

Najczęstsze przyczyny zawaleń dachów płaskich

Zawalenia dachów płaskich często występują w przypadku obiektów wielkopowierzchniowych. Z reguły wynikają z wad konstrukcyjnych lub zbyt dużego obciążenia. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu, a także sprawdźmy, jak można podnieść poziom bezpieczeństwa i sprawnie zarządzać ryzykami dachów płaskich. Jakie są najczęstsze przyczyny przyczyny zawaleń dachów? Jak im zapobiegać? 

Dachy płaskie – wykorzystywane w obiektach wielkopowierzchniowych

Dachy płaskie z uwagi na swoją charakterystykę są wykorzystywane właściwie we wszystkich obiektach wielkopowierzchniowych — od magazynów, przez hale produkcyjne, centra logistyczne, czy galerie handlowe. Wybór tego rodzaju konstrukcji w żaden sposób nie ogranicza projektu bryły budynku, jak również jest zauważalnie tańszy, co przy tysiącach metrów kwadratowych robi zauważalną różnicę. Jeśli dodamy do tego sporą powierzchnię użytkową, otrzymujemy naprawdę korzystne rozwiązanie, dla którego ciężko o jakąkolwiek konkurencję.

Jednak dach płaski, nawet w kontekście obiektów wielkopowierzchniowych to nie tylko same zalety. Główne wady takiej konstrukcji to nieustanne i pełne narażenie na oddziaływanie warunków atmosferycznych, jak też konieczność odśnieżania oraz sprawnego odprowadzania wody w przypadku wzmożonych opadów deszczu. To właśnie tutaj należy się doszukiwać głównych przyczyn większości zawaleń dachów w budynkach wielkopowierzchniowych.

Zobacz także: Grupa ORLEN opublikowała Raport Zintegrowany online podsumowujący działalność w 2021 roku

Słaba konstrukcja, silne opady — przyczyny zawaleń dachów

Główne przyczyny zawaleń dachów płaskich nie są żadną tajemnicą, stąd też tak naprawdę określiliśmy je już we wstępie. Zarówno błędy konstrukcyjne, jak i zbyt duże obciążenie, to problemy, które nie znikają. Na te pierwsze niestety nie mamy wpływu, oddany do użytku budynek ujawni wady konstrukcyjne — oczywiście, o ile takowe posiada — dopiero w momencie ewentualnej katastrofy budowlanej. 

To na drugą z przyczyn, a więc przekroczenie dopuszczalnego obciążenia dachu, mamy istotny wpływ. Jej źródła to najczęściej:

  • osadzenie zbyt ciężkich konstrukcji na dachu płaskim — np. rozległych instalacji fotowoltaicznych,
  • zalegający śnieg bądź nadmiar wody powstały w wyniku opadów atmosferycznych.

Rzadkie odśnieżanie dachu lub nieefektywny system odprowadzania wody to proste sposoby na znaczące zwiększenie ryzyka katastrofy budowlanej.

Przykładem może być sytuacja, do jakiej doszło 11 lutego 2021 roku, gdy w jednym z holenderskich parków biznesowych w mieście Duiven doszło do zawalenia dachu. Był to magazyn międzynarodowej firmy logistycznej TNT Express. Jego dach runął z powodu zbyt dużego obciążenia, do którego powstania przyczynił się zalegający śnieg.

Z kolei intensywne opady deszczu doprowadziły do katastrofy budowlanej w Poznaniu, gdy zawaliła się część dachu lokalnej hali sportowej przy Zespole Szkół nr 1. Jedyna dobra wiadomość, to fakt, iż nikt nie został poszkodowany.

Zobacz także: Jak przygotować dach na letnie ulewy?

Jak zwiększyć bezpieczeństwo dachów płaskich?

Przede wszystkim warto podejmować decyzje remontowo-budowlane na podstawie informacji zawartych w dokumentach budowlanych dotyczących konkretnego obiektu. To tam znajdziemy m.in. dopuszczalne obciążenie dachu, czy informacje określające przepustowość systemu odwadniania.

Warto też przeprowadzać regularne przeglądy całej konstrukcji dachowej, poszycia, czy wspomnianych już systemów odprowadzania wody. Jeśli chodzi o zimowy czas, to dobrze dysponować instrukcją odśnieżania budynku i działać według niej, regularnie usuwając zalegający śnieg z dachu.

Rozwiązaniem, które podniesie bezpieczeństwo całego obiektu, jest system monitoringu dachu płaskiego. Na bieżąco informuje nas on o grubości warstwy zalegającego śniegu, czy głębokości zastoisk wodnych. Nowoczesne rozwiązania kontrolują również ugięcia dachu, w razie konieczności podnosząc alarm. Taki zestaw informacji pozwala podjąć działania wtedy, gdy jest to konieczne i ani minuty za późno.

Propagując ideę bezpiecznych dachów płaskich, zachęcamy do zapoznania się z propozycją przygotowaną przez markę Sense Monitoring. Mowa o Platformie Inteligentny Dach, a więc nowoczesnym rozwiązaniu, jakie łączy w sobie monitoring ugięcia konstrukcji dachowej, sensory DSW (Detekcja Spiętrzenia Wody) oraz rozbudowane alerty pogodowe. To system, który informuje, zabezpiecza i podnosi komfort codziennej pracy. Więcej o nim znajdziesz na oficjalnej stronie marki.

Wykryto chwilowe spiętrzenie wody — co zrobić, gdy detektor działa?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button