MorskiTransport

Nowy prom Stena Line będzie obsługiwał połączenie Gdynia-Karlskrona

Stena Line, szwedzki operator promowy wprowadził nową jednostkę, 240-metrowy prom klasy E-Flexer, który będzie obsługiwał rejsy na trasie Gdynia-Karlskrona.

Nowy prom Stena Line na trasie Gdynia-Karlskrona 

Jak donosi PortalMorski.pl, Stena Estelle dotarł do Polski z chińskiej stoczni China Merchants Jinling Shipyard (Weihai) Co Ltd. Prom zacumował w Gdańsku, gdyż w Gdyni, miejscu docelowym, trwają ostatnie prace przystosowawcze. Według oficjalnych informacji pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z promu jeszcze we wrześniu tego roku.

Jak wskazuje szwedzki operator, dzięki nowej jednostce znacząco zostaną zwiększone zdolności przewozowe oraz wydajność. Statki klasy E-Flexer, a więc promy o długości 240 m korzystają z nowych technologii zwiększających efektywność energetyczną, m.in. ograniczając zużycie paliwa oraz emisyjność. W przyszłości możliwe będzie zastosowanie napędu hybrydowego.

Zobacz także: Pierwszy statek przewożący ukraińskie zboże dotarł do… Syrii

Nowe możliwości w zakresie transportu pasażerskiego

Obecnie w Gdańskiej Stoczni Remontowej SA trwają ostatnie prace, które mają przygotować prom do obsługi regularnego serwisu.

Model Stena Estelle oraz Stena Ebba to największe promy typu E-Flexer będące wersjami wydłużonymi. Każdy z nich mierzy 240 m oraz oferuje pasażerom 263 kabiny i miejsce dla 1200 pasażerów. Pojemność ładunkowa wynosi natomiast 3600 metrów. Oznacza to, że promy mają prawie dwukrotnie większe możliwości niż dotychczas eksploatowane na tej linii jednostki. Jeśli chodzi o ofertę Stena Line, to pierwszy fabrycznie nowy prom, który będzie do dyspozycji pasażerów z Pomorza do Skandynawii.

Zobacz także: Czy Polsce grozi blackout? Polski Instytut Ekonomiczny: nie

Rozkład rejsów jest już dostępny w sieci. Dzięki nowej jednostce, która zasili flotę, transport morski będzie wydajniejszy. Wprowadzenie nowego promu było koniecznie z uwagi na rosnące zapotrzebowanie ze strony klientów. Jak podaje portal Gdynia.pl drugi z nowych promów, Stena Elba ma zostać wprowadzony do użytku do końca bieżącego roku.

Prom Stena Estelle podczas przemieszczania się z chińskiej stoczni wykonał pierwsze zlecenie polegające na transporcie ładunków do Europy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Przetransportowano m.in. profesjonalne maszyny budowlane.

W Świnoujściu ma powstać port kontenerowy. Duży opór ze strony niemieckiej

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button