Lotniczy

W Indiach pracuje dwa razy więcej pilotów płci żeńskiej niż w USA. Z czego to wynika?

Kobiety-pilotki nie stanowią rzadkości w Indiach. Co więcej, według badań jest ich dwa razy więcej niż w Stanach Zjednoczonych. Dlaczego Indie odniosły sukces we wprowadzeniu różnorodności do sektora lotniczego? 

Kobiety w lotnictwie – nieoczekiwany sukces Indii

Według szacunków International Society of Women Airline Pilots Indie mogą pochwalić się najwyższym na świecie odsetkiem kobiet pilotów. Ok. 12,4% pilotów aktywnych zawodowo w Indiach to kobiety. Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych jest to 5,5%, a w Wielkiej Brytanii 4,7%.

Kilkadziesiąt lat temu Indie rozpoczęły programy zachęcające kobiety do zostania pilotami. Niektóre rządy stanowe dotują szkolenia, natomiast firmy takie jak Honda Motor Co. oferują stypendia na 18-miesięczny kurs w indyjskiej szkole lotniczej i pomagają im znaleźć pracę po zakończonym szkoleniu.

Zobacz także: Przychody Air India w górę o 64%. Przewoźnik czeka na dobry rok 

Indyjskie Siły Powietrzne już w latach 90. XX wieku rozpoczęły rekrutacje wśród kobiet na stanowiska pilotów helikopterów i samolotów transportowych.

Michele Halleran, profesor i dyrektor ds. inicjatyw różnorodności w Embry-Riddle Aeronautical University na Florydzie tłumaczy:

Indie kilkadziesiąt lat temu rozpoczęły rekrutację kobiet na stanowiska STEM, w tym pilotów. W Stanach Zjednoczonych rozpoczęliśmy zapotrzebowanie na ruch różnorodności w lotnictwie dopiero z powodu naszego obecnego drastycznego niedoboru pilotów i techników.

Zobacz także: Są kraje gdzie to kobiety na stanowiskach kierowniczych zarabiają więcej od mężczyzn

Różnorodność sprzyja bezpieczeństwu

Branża lotnicza w Indiach jest niezwykle otwarta na kobiety. Wydaje się to zaskakujące, szczególnie w kontekście odległego 135. miejsca (wśród 146 krajów), jakie zajęło państwo w rankingu krajów Światowego Forum Ekonomicznego opartego na parytecie płci.

Indyjskie rodziny mieszkają zazwyczaj całymi klanami. Sprawia to, że dostęp do opieki dla dziecka jest łatwiejszy. Co więcej, wiele komercyjnych firm lotniczych gwarantuje młodym matkom miejsce w żłobkach. Kobiety, które kończą pracę późno w nocy, otrzymują ochronę.

Zatrudnienie większej liczy kobiet w lotnictwie, może zmniejszyć problemy branży lotniczej, szczególnie te dotyczące braków kadrowych. Coraz więcej komercyjnych firm lotniczych dąży do zwiększenia różnorodności, co ma wpłynąć także na bezpieczeństwo. Według badania Gender Differences in General Aviation Crashes, w którym poddawano analizie dane o wypadkach samolotów i śmigłowców w latach 1983-1997, wskaźniki wypadkowości wśród pilotów płci męskiej są wyższe, niż w przypadku kobiet. Co więcej, według Women in Combat Arms: A Study of the Global War on Terror, kobiety obsługują samoloty, bardziej drobiazgowo dbając o zasady bezpieczeństwa. Według badania kobiety odpowiadały za 3% wypadków w lotnictwie, pomimo że stanowiły 10% wszystkich pilotów śmigłowców armii amerykańskiej.

Linie IndiGo odnotowują najwyższe w historii przychody kwartalne

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button