LotniczyTransport

Argentyńskie linie lotnicze dostały samolot białoruskiej Belavii

Argentyńskie linie lotnicze Aerolíneas Argentinas odebrały swój drugi samolot Boeing 737 MAX – odrzutowiec MAX 8 o rejestracji LV-KEI. „Nowy” samolot, który ma już prawie rok (swój pierwszy lot odbył w październiku 2021 roku), został najpierw zamówiony przez białoruskiego przewoźnika Belavia. Jednak ze względu na sankcje nałożone na białoruski reżim (w tym jego państwowego przewoźnika), Boeing przekierował samolot i przydzielił go południowoamerykańskiej linii.

Argentyńskie linie lotnicze otrzymały białoruski samolot

Wspomniany Boeing 737 MAX był drugą jednostką, którą argentyńskie linie lotnicze Aerolíneas Argentinas otrzymał w ciągu ostatnich trzech miesięcy. 27 czerwca argentyński państwowy przewoźnik odebrał swojego pierwszego od czterech lat MAX-a 8 – nowego jetlinera o rejestracji LV-KEJ, który również został najpierw zamówiony przez Belavię. Teraz przewoźnik dysponuje ogólną flotą siedmiu samolotów MAX, ale spodziewa się, że w najbliższej przyszłości otrzyma jeszcze osiem dodatkowych jednostek.

Siódmy samolot MAX 8 linii Aerolíneas, o rejestracji LV-KEI, wyruszył z Seattle Boeing Field (BFI) w środę w trasę do Punta Cana (PUJ) na Dominikanie. Zatrzymał się tam na noc przed wylotem w czwartek, lecąc na międzynarodowe lotnisko Ezeiza (EZE) w Buenos Aires w Argentynie. Lot trwał 7 godzin i 43 minuty, a maszyna pokonała dystans 5 999 kilometrów. Nowy samolot linii Aerolíneas Argentinas nie ma barw argentyńskiego przewoźnika. Zamiast tego ma fragmenty barw Belavii, a na ogonie znajduje się już logo białoruskiego przewoźnika. Nowy samolot przejdzie zatem zmianę swojego wyglądu w Fabrica Argentina de Aviones (FADEA), gdzie zostanie pomalowany w barwy argentyńskie.

Czytaj też: Rosja i Białoruś są bliskie bankructwa. Bank Światowy ostrzega przed problemami

Oryginalne zamówienie

Białoruska Belavia podpisała umowę leasingową i planowała otrzymać pięć samolotów MAX 8. Ze względu na inwazję Rosji na Ukrainę i sankcje na Białoruś, otrzymała tylko jeden. W lipcu 2018 roku białoruskie linie lotnicze Belavia podpisały umowę leasingową z Air Lease Corporation (ALC), aby nabyć pięć samolotów Boeing 737 MAX 8. Ze względu na inwazję Rosji na Ukrainę i sankcje na Białoruś, otrzymała tylko jeden. Samolot, o rejestracji EW-528PA, zwykle lata między Mińskiem (MSQ), Moskwą (SVO) i Tbilisi (TBS).

Pozostałe cztery samoloty Boeing przydzielił innym liniom lotniczym. Jeden trafił do kazachskich linii SCAT Airlines, które odebrały odrzutowiec o rejestracji UP-B3737 w zeszłym tygodniu, a kolejny trafił do Correndon jako TC-MKE. Pozostałe dwa otrzymały argentyńskie linie lotnicze Aerolíneas Argentinas. Samoloty miały pomóc Belavii zastąpić starzejące się odrzutowce 737-300 i 737-500. Nie pomogą.

Czytaj też: Małe kazachskie linie dostały samolot zamówiony przez Białoruś

Turkish Airlines przejęły dwa Airbusy, które miały latać dla Rosji

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button