PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuMorskiTransport

Sankcje na Rosję są omijane? Moskwa znalazła sposób na transport ropy

Wojna na Ukrainie spowodowała bezprecedensową blokadę Rosji na całym świecie. Mimo to Rosjanie wciąż zarabiają ze sprzedaży gazu czy innych dóbr. I choć na kraj zostały nałożone sankcje m.in. na ropę, to Moskwa poradziła sobie z tym problemem. Pomógł w tym mały egipski port El Hamra w Egipcie.

Sankcje na Rosję skutkują, choć niektóre kraje się wyłamują

Sankcje na Rosję wywołały efekt domina na całym świecie. Dotyczyło to także między innym kosztów paliwa, które zaczęły posuwać się w górę, osiągając rekordowe ceny na stacjach. Mimo to, jak informuje Bloomberg, Rosja znalazła sposób na obejście restrykcji, dzięki wykorzystaniu małego portu El Hamra w Egipcie. Terminal ten leży około 120 kilometrów na zachód od Aleksandrii, drugiego co do wielkości miasta Egiptu. Obiekt jest zarządzany przez Western Desert Operating Petroleum Co (Wepco).

Czytaj również: SBU zidentyfikowało statki, którymi Rosja ukradła 650 tys. ton zboża

Co istotne, „dziwnym trafem” Kair rozpoczął jego rozbudowę, dzięki czemu trafią do niego cztery nowe zbiorniki magazynowe. Każdy z nich będzie miał pojemność 630 000 baryłek ropy naftowej, co sprawia, że terminal osiągnie maksymalną pojemność magazynową 5,3 mln baryłek.

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Minister ds. ropy naftowej Tarek El Molla wskazał, że inwestycja jest bardzo ważna dla rozwoju całego kraju:

Plan rozbudowy portu ma na celu przekształcenie go w strategiczne centrum na wybrzeżu Morza Śródziemnego dla obiegu ropy naftowej i produktów naftowych.

Czytaj również: Arabia Saudyjska kupuje tani rosyjski olej opałowy, aby sprzedać Europejczykom drogą ropę

Tymczasem okazuje się, że terminal może służyć jako rosyjska brama do omijania sankcji naftowych. Świadczy o tym ładunek około 700 tysięcy baryłek ropy Urals znajdujących się na tankowcu Crested, który przypłynął do egipskiego terminala 24 lipca.

Zacumowanie Rosjanom umożliwił statek Chris, który opuścił port zaledwie kilka godzin przed rosyjskim statkiem. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Rosjanie pozostawili w porcie swojego ładunku. Kiedy Crested opuścił port, po kilku godzinach ponownie pojawił się statek Chris. Następnie — jak informuje agencja Bloomberg — tankowiec odebrał część, lub nawet całość dostawy z portu. Jednostka wypłynęła z portu 28 lipca z niemal pełnymi zbiornikami.

Źródło: Bloomberg

Sankcje na Rosję: Kreml wykorzystuje egipski terminal El Hamra

Dzięki procederowi Rosjanie mogą omijać sankcje naftowe. To istotne, ponieważ Unia Europejska nałożyła częściowe embargo na rosyjską ropę naftową i produkty ropopochodne. Ponadto Wspólnota zakazała ubezpieczenia żeglugi dla eksportu ropy z Rosji.

Niemniej jednak dodatkową trudność w śledzeniu transportów rosyjskiej ropy uwidacznia fakt, że Port Hamra został stworzony do obsługi ropy wydobywanej na egipskiej Pustyni Zachodniej. Tym samym w terminalu umożliwione jest mieszanie rosyjskich baryłek z lokalną ropą. To, jak wskazują eksperci, może umożliwić Rosji utworzenie nowej drogi tranzytowej, która może omijać nałożone sankcje.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button