PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
E-commerceInfo z rynku

Ukraiński potentat pocztowy Nowa Poszta wchodzi na polski rynek!

Ukraiński operator pocztowy Nowa Poszta ma pojawić się na polskim rynku już jesienią tego roku. Plany ekspansji na polski rynek planowane były wcześniej, jednak wskutek wojny musiały zostać odroczone. 

Nowa Poszta – ukraiński potentat pocztowy wchodzi na polski rynek

Operator zza wschodniej granicy planuje założyć placówki we wszystkich dużych polskich miastach. Otwarcie pierwszej filii, która znajdzie się w Warszawie, zaplanowano we wrześniu. Nowa Poszta jest największym operatorem logistycznym w Ukrainie. Według szacunków w minionym roku spółka obsłużyła 372 mln paczek, mając 65% udziału w rynku. Dla porównania państwowa Ukrposzta cieszyła się udziałem w rynku na poziomie 25%.

Miniony rok Nowa Poszta zakończyła z przychodami w wysokości 16,9 mld hrywien i zyskiem 991 mln. Będąc liderem rynku ukraińskiego, spółka planuje dalszą ekspansję, która ma objąć m.in. rynek polski. Jak wskazują przedstawiciele, firma ma się koncentrować na regionach, gdzie mieszka najwięcej osób pochodzenia ukraińskiego. Według szacunków mają oni wysyłać nawet 30 mln paczek rocznie.

Zobacz także: InPost postawił 4-tysięczny Paczkomat w Wielkiej Brytanii

Opóźniona realizacja planu rozwojowego

Jak wskazuje portal wiadomoscihandlowe.pl, prywatny podmiot został założony przez przedsiębiorców, Wiaczesława Klimowa i Władimira Popereshnyuka. Właściciele spółki informują, że spółka jest spóźniona, jeśli chodzi o realizację celów rozwojowych. Przed wojną opracowano kompleksowy plan wejścia na inne rynki. Jednak agresja Rosji na Ukrainę sprawiła, że plany te zostały odroczone.

Z uwagi na liczbę uchodźców, Polska wydaje się naturalnym wyborem ukraińskiego potentata pocztowego (Więcej: Wydano już ponad milion numerów PESEL dla Ukraińców. Gdzie zatrzymują się uchodźcy? oraz Ponad połowa ukraińskich uchodźców planuje powrót do domu w ciągu roku [RAPORT]). Pytanie jednak, jak spółka zaadoptuje się do polskich realiów rynkowych w dłuższej perspektywie.

Zobacz także: Amazon wchodzi na nowy rynek. Pojawiają się obawy o bezpieczeństwo danych

Media nazywają operatora „ukraińskim odpowiednikiem polskiego InPostu”. Spółka ma w planach ekspansję nie tylko na polski rynek. Wcześniej odnotowano nieudane wejście na rynek gruziński. Z uwagi na wojnę za wschodnią granicą Unii Europejskiej dotychczas z powodzeniem weszła na rynek mołdawski. Nova Poshta funkcjonuje w Mołdawii od ośmiu lat, dotychczas otworzono tam 20 oddziałów i 130 urzędów pocztowych. Co więcej, realizowane tam są także usługi kurierskie.

Amazon pozywa administratorów grup na FB za fejkowe recenzje

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button