KolejowyTransport
Gorące newsy

WP: Podwyżki na polskiej kolei. Ceny biletów regio mocno w górę

Jak informuje Wirtualna Polska, polscy regionalni przewoźnicy kolejowi wprowadzili nowe cenniki. Ceny biletów regio wzrosły od sierpnia średnio o 15%. Podwyżki wprowadziły Koleje Dolnośląskie, Koleje Wielkopolskie oraz Polregio. Wzrost cen biletów na pociągi regionalne to efekt galopującej inflacji.

Ceny biletów regio w górę

Jak podaje serwis WP, Koleje Dolnośląskie, Koleje Wielkopolskie oraz Polregio, operator pasażerskich połączeń regionalnych w całej Polsce, podnieśli ceny biletów regio o 15%. Wyższe stawki obowiązują od sierpnia, a wzrost cen to – jak tłumaczą przewoźnicy – efekt galopującej inflacji.

Sytuacja co miesiąc ulega zmianie, obserwujemy stale rosnące koszty: energii, obsługi taboru czy jego bieżącego serwisowania. Aby móc świadczyć usługi i poszerzać siatkę połączeń w regionie, musimy podjąć konkretne kroki związane ze zmianą cennika – mówi Bartłomiej Rodak, rzecznik Kolei Dolnośląskich, cytowany w przytoczonym przez WP komunikacie firmy.

Jak dodaje WP, podwyżkę podobnie argumentują Polregio oraz Koleje Wielkopolskie.

Wprowadzenie nowego cennika biletów spowodowane jest największym od 20 lat wzrostem inflacji, a co za tym idzie podwyżką cen paliw, energii elektrycznej, części zamiennych do taboru oraz kosztów usług. Czynniki te mają bezpośredni wpływ na wzrost kosztów bieżącej działalnością spółki – stwierdziły Koleje Wielkopolskie.

Czytaj też: Polregio uruchomi dodatkowe połączenia kolejowe na wakacje

Wszędzie podwyżki

Jak podaje serwis, z wyższymi cenami biletów za przejazd powinni się również liczyć pasażerowie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej oraz Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście. Serwis poinformował bowiem, że z początkiem miesiąca wzrosły także ceny biletów regio w ramach Taryfy Pomorskiej, czyli podrożały nie tylko bilety Polregio, ale także te na pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej, która przecina między innymi Gdańsk, Sopot i Gdynię, oraz Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Jak podaje WP, wzrosną również kary za brak ważnego biletu, a także ceny biletów miesięcznych i ulgowych. W przypadku Kolei Dolnośląskich cena wzrośnie z 60 zł do aż 100 zł, a w Kolejach Wielkopolskich z 245 zł do 280 zł. To jednak niejedyne podwyżki cen biletów kolejowych, do jakich doszło w tym roku. Serwis przypomniał także, że od połowy maja podrożała część połączeń Kolejami Śląskimi, a od lipca – średnio o około 12% – podrożały przejazdy Kolejami Mazowieckimi. Z kolei w marcu nowe stawki wprowadziły Koleje Małopolskie, a PKP Intercity podniósł ceny na początku tego roku.

Czytaj też: Pociągiem ku przyszłości? – nowy plan inwestycyjny PKP Intercity

PKP Intercity w jeden dzień przewiozło ćwierć miliona pasażerów

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button