LotniczyTransport

Elon Musk planuje otworzyć prywatne lotnisko w Teksasie

Wszystko wskazuje na to, że Elon Musk planuje otworzyć prywatne lotnisko w pobliżu Austin w Teksasie. Nie podano dokładnej lokalizacji lotniska Muska, jednak mówi się, że ma się ono znajdować w pobliżu Bastrop. Przyjrzyjmy się, co przedsiębiorca ma w zanadrzu.

Elon Musk planuje otworzyć prywatne lotnisko dla kadry kierowniczej

Elon Musk po raz kolejny daje o sobie znać, zgłaszając plany budowy zupełnie nowego prywatnego lotniska w Austin. Dokładniej, lotnisko powinno znajdować się w pobliżu Bastrop. Głównym powodem, dla którego Elon Musk planuje otworzyć prywatne lotnisko w tej lokalizacji, jest umożliwienie sobie i swoim menedżerom podróży prywatnym odrzutowcem. Lotnisko byłoby położone w strategicznym miejscu, biorąc pod uwagę, że wiele firm Muska, w tym siedziba Tesli, SpaceX i The Boring Company, znajduje się w jego potencjalnym zasięgu.

Elon Musk i jego firmy są właścicielami ogromnego obszaru ziemi w drugim co do wielkości stanie USA. Najszerszy obszar należący do przedsiębiorcy znajduje się w centralnym Teksasie, wzdłuż rzeki Kolorado. Szczególnie kluczowym obszarem dla Muska byłby Giga Texas w południowo-wschodnim hrabstwie Travis, który zajmuje powierzchnię 2500 akrów (10 km kwadratowych). Istotność tego terenu wynika z faktu, że w grudniu 2021 roku Musk przeniósł tam siedzibę Tesli z Doliny Krzemowej w Kalifornii. Co więcej, siedziba The Boring Company również została przeniesiona do Teksasu, trzy mile od lotniska Austin Executive, który obsługuje lotnictwo ogólne jako alternatywa dla lotniska Austin-Bergstrom.

Czytaj też: Elon Musk planuje budowę robotów Tesla Bot do pracy i robienia zakupów

Przesiadka na lepszy model

Na razie nie ma dokładnych informacji na temat specyfiki lotniska Muska. Można jednak założyć, że lotnisko będzie miało podobne cechy do lotniska Austin Executive. Ten port lotniczy charakteryzuje się pasem startowym o długości 1,8 km i zajmuje powierzchnię 12 077 metrów kwadratowych wspólnej przestrzeni hangarowej. Musk regularnie lata do Austin Executive na zbudowanym w 2015 roku Gulfstreamie G650, jednak podobno zaplanował upgrade do G700, którego cena bazowa wynosi średnio 78 milionów dolarów. Dostawa samolotu spodziewana jest na początku 2023 roku. To, co mogło skłonić Muska do wyboru tego prywatnego odrzutowca, to fakt, że podobno oferuje on najbardziej przestronną kabinę na rynku prywatnych odrzutowców, z 19 miejscami i dwiema łazienkami. Samolot ma zasięg lotu wynoszący 13 890 km, co wystarczy, by przelecieć bez międzylądowania z Austin do Hongkongu. Wielu może się zastanawiać, czy nowy prywatny odrzutowiec Muska będzie tak sławny jak obecny, który ma własne zautomatyzowane konto na Twitterze, elonjet, śledzące i raportujące ruchy osobistego samolotu Muska.

Nie podzielono się jednak żadnym dokładnym terminem dotyczącym rozpoczęcia budowy. Niemniej jednak budowa lotniska nie jest łatwym posunięciem. Musk będzie musiał złożyć wniosek i czekać na otrzymanie zgody od Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA), a także potwierdzenie, że plan lotniska jest zgodny z normami środowiskowymi określonymi przez FAA. Co więcej, obecnie nie są dostępne żadne informacje dotyczące dokładnej lokalizacji nowego lotniska.

Czytaj też: Majątek Elona Muska zmniejszył się w dwa dni o 50 miliardów dolarów

Shopify i Twitter podpisały umowę o współpracy. To plan Elona Muska?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button