DrogowyTransport

W Łodzi na ul. Jaracza powstała dwukierunkowa droga rowerowa

Dwukierunkowa droga rowerowa na ul. Jaracza w Łodzi ma być odpowiedzią na rosnącą liczbę rowerów. To kolejny sposób na dostosowanie infrastruktury miejskiej do zmieniających się warunków w transporcie miejskim. 

W Łodzi powstała dwukierunkowa droga rowerowa

W Śródmieściu powstała ścieżka, która ma ułatwić rowerzystom poruszanie się po mieście. Mowa o dwukierunkowym układzie jezdni dla rowerów. Przestrzeń oznaczono jaskrawym kolorem czerwonym, przez co jest dobrze widoczna nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.

Zobacz także: Kurierzy InPost przesiadają się na rowery w Poznaniu. Początek rozwoju logistyki rowerowej w stolicy Wielkopolski?

Jak wskazuje Urząd Miasta, drogę wytyczono po południowej stronie jezdni, a na skrzyżowaniach wymalowano czerwone pasy. Dodatkowo w przerwie pomiędzy drogą rowerową a pasem ruchu dla pojazdów samochodowych wyznaczono miejsca parkingowe. Miejsca postojowe mają zostać odgrodzone od drogi rowerowej za pomocą separatorów.

Nowy kierunek zmian w polskich miastach

Zadbano również o chodniki dostosowane dla osób niewidomych i niepełnosprawnych. Urząd wskazuje, że takie rozplanowanie drogi gwarantuje miejsce dla wszystkich uczestników ruchu. Co więcej, projekt dwukierunkowej drogi jest odpowiedzią na rosnącą liczbę rowerów w mieście. Dzięki takiemu rozplanowaniu jezdni poruszanie się jednośladem jest łatwiejsze i przede wszystkim bezpieczniejsze. Na znaczeniu zyskuje również logistyka rowerowa. Dostarczanie przesyłek rowerami cargo staje się coraz popularniejsze, szczególnie w zabudowanym centrum miast (Więcej: Idzie nowe? Kurierzy DHL w Polsce zaczęli rozwozić przesyłki rowerami).

Zobacz także: Przesiadka na rower jest dobrą decyzją dla klimatu

Urząd planuje dodatkowo przy ul. Uniwersyteckiej powstanie śluzy rowerowej, która pozwoli na wyjazd przez skrzyżowanie z drogi rowerowej. W polskich miastach obserwuje się coraz większą liczbę rowerzystów. Dostosowanie do nich infrastruktury wydaje się zatem kwestią czasu. Duże osiągnięcia w przystosowaniu przestrzeni miejskiej do rowerów ma Jaworzno, gdzie rozwinięto ścieżki rowerowe (łącznie 11 kilometrów). W mieście znajduje się również najdłuższa velostrada. W Gdańsku na okres wakacji uruchomiona została natomiast specjalna sezonowa linia autobusowa dla rowerzystów (Więcej: W Gdańsku ruszyła specjalna sezonowa linia autobusowa dla rowerzystów).

Jaworzno najbezpieczniejszym miastem w Polsce po raz kolejny!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button