DrogowyTransport

Ukraińskie prawo jazdy będzie uznawane przez wszystkie kraje UE

Wszystkie 27 państw członkowskich tymczasowo zezwoli ukraińskim uchodźcom na prowadzenie pojazdów z prawem jazdy wydanym na Ukrainie. Ukraińskie prawo jazdy będzie uznawane przez wszystkie kraje Unii Europejskiej, a ponadto państwa członkowskie UE będą mogły wydawać tymczasowe prawo jazdy obywatelom Ukrainy, którzy je zgubili lub zostały im skradzione. Wynika to z obowiązującego od 27 lipca rozporządzenia unijnego. Środek ten dotyczy obywateli Ukrainy, którzy przebywają w państwach UE na podstawie tak zwanej ochrony czasowej i obowiązuje przez okres trwania ochrony.

UE zezwala na ukraińskie prawo jazdy

Ukraińskie prawo jazdy będzie tymczasowo ważne we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Dodatkowo, Ukraińcy, którzy zgubili swoje dokumenty, lub zostały im je skradzione, otrzymają tymczasowe prawo jazdy.

To europejskie prawodawstwo eliminuje zbędną biurokrację i pomaga uchodźcom w ich codziennym życiu. Cieszę się, że możemy w ten sposób pomóc również obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną. Dla Czech nie jest to zasadnicza zmiana natychmiastowa, ukraińscy kierowcy mogą tu legalnie jeździć na podstawie obowiązujących przepisów prawa nawet do roku, jeśli ich dokumenty odpowiadają wzorowi prawa jazdy ustalonemu przez Konwencję o Ruchu Drogowym – powiedział czeski minister transportu Martin Kupka, który określił nowe przepisy jako sukces czeskiej prezydencji w UE.

Za ważne ukraińskie prawo jazdy uważa się również takie, którego termin ważności upłynął po 1 stycznia 2022 r., a nie zostało ono wymienione w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. W dłuższej perspektywie może to jednak oznaczać wymianę nawet setek tysięcy ukraińskich licencji.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy

Czytaj też: KE chce wprowadzić standardowy rozstaw torów w całej Unii

Przepisy ułatwią życie uchodźców

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę ponad pięć milionów obywateli Ukrainy uciekło do krajów Unii Europejskiej. UE uważa, że możliwość poruszania się po europejskich drogach bez konieczności uzyskania nowego prawa jazdy nie tylko ułatwi im codzienne życie, ale także otworzy drzwi do łatwiejszej integracji społecznej i gospodarczej w kraju przyjmującym.

Kolejną nowością jest to, że państwa członkowskie będą mogły wydawać tymczasowe prawa jazdy obywatelom Ukrainy, którzy je zgubili lub zostały im skradzione, pod warunkiem, że zostaną zweryfikowani, na przykład w ukraińskim elektronicznym rejestrze praw jazdy. Rozporządzenie określa również etapy uzyskiwania świadectw kwalifikacji zawodowej dla kierowców autobusów i samochodów ciężarowych oraz szczególne oznakowanie tych dokumentów. Tutaj kierowcy będą musieli przejść obowiązkowe dodatkowe szkolenie zakończone egzaminem. Jednakże wydawanie tymczasowych praw jazdy i świadectw zawodowych jest uzależnione od przyjęcia odpowiednich przepisów krajowych. Do państw członkowskich należy zatem decyzja, czy włączą te opcje do swojego ustawodawstwa krajowego i jakie warunki nałożą.

Czytaj też: Odebranie prawa jazdy za spowodowanie wypadku drogowego? Tego chcą Polacy

Słowacja obniża minimalny wiek kierowców zawodowych!

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button