E-commerce

Shopify zwalnia 10% pracowników. Plan firmy nie zadziałał

Shopify zwalnia 10% swoich pracowników. Zwolnienia są potwierdzeniem, że plan firmy polegający na szybkim rozwoju w miarę słabnięcia pandemii nie zadziałał, a inflacja i obawy przed recesją tłumią wzrost e-commerce.

Shopify zwalnia pracowników

Kanadyjska firma e-commerce Shopify zwalnia około 10% swoich pracowników. Cięcia w firmie wiążą się z przyznaniem przez dyrektora generalnego Tobiego Lutkego, że decyzja firmy o szybkiej ekspansji po pandemii COVID-19 nie zadziałała. Zwolnienia dotyczą około 1 000 miejsc pracy z około 10 000 wszystkich zatrudnionych w Shopify. Większość z dotkniętych zwolnieniami działów to rekrutacja, wsparcie i sprzedaż.

Założyliśmy się, że channel mix – udział dolarów, które wędrują przez e-commerce, a nie przez sprzedaż detaliczną – trwale przeskoczy o pięć lub nawet dziesięć lat do przodu, z powodu pandemii. Teraz jest jasne, że ten plan się nie udał. To, co widzimy teraz, to powrót mieszanki do miejsca, w którym powinniśmy się znajdować według danych sprzed COVID – napisał Lutke.

Zwolnienia są natychmiastowe. Osobom tracących pracę w tym tygodniu, Shopify wypłaci co najmniej 16 tygodni odprawy i rozszerzy dodatkowe świadczenia. Obejmują one dodatek na zakup laptopów i tymczasowe pokrycie kosztów domowego internetu.

Czytaj też: Shopify i Twitter podpisały umowę o współpracy. To plan Elona Muska?

Shopify odnotowuje straty

Shopify znalazło się w czołówce firm e-commerce, które zyskały na pandemii i rozkwicie zakupów online. W tym roku nastąpiło jednak załamanie, a sprzedaż była hamowana przez ochłodzenie gospodarcze i złagodzenie ograniczeń COVID-19. Firma z siedzibą w Ottawie zgłosiła ogromną stratę w pierwszym kwartale, a analitycy obniżyli swoje oczekiwania dotyczące wyników za drugi kwartał. Akcje firmy spadły w tym roku o 73%.

Zwolnienia zwiększają prawdopodobieństwo, że Shopify obniży swoje całoroczne prognozy. Podczas wyników za pierwszy kwartał w maju, firma spodziewała się, że kupcy będą dołączać do jej platformy w takim samym tempie jak w 2021 roku. Analitycy spodziewają się 1,33 mld dolarów przychodów w okresie zakończonym 30 czerwca, co oznacza wzrost o zaledwie 11% w stosunku do pierwszego kwartału.

Ponieważ Shopify reinwestuje cały zysk brutto, który generuje, z powrotem w biznes, redukcja zatrudnienia zwiększa prawdopodobieństwo, że firma obniży swoją prognozę na ten rok- powiedział analityk RBC Capital Markets, Paul Treiber.

Czytaj też: E-commerce przyczyniają się do zmniejszania liczby miejsc pracy

Shopify nie spełnia oczekiwań, ale kupi firmę logistyczną Deliverr

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button