Info z rynku

Placówki franczyzowe Carrefour Express stają się klubami czytelnika, aby ominąć zakaz handlu

Niektóre placówki franczyzowe Carrefour Express stają się klubami czytelnika, aby ominąć zakaz handlu w niedziele. Czy ominięcie zakazu handlu w niedziele okaże się skuteczne? 

Przedsiębiorcy zakładają „kluby czytelnika”

Punkty dużej sieci handlowej stają się klubami czytelnika, co ma pozwolić na ominięcie zakazu handlu w niedzielę. Jak informuje portal wiadomoscihandlowe.pl, kolejne placówki Carrefour Express w stolicy zmieniają się w „czytelnie”. Franczyzowe sklepy convenience stając się klubami czytelnika, mogą bez ograniczeń prowadzić działalność. Dzięki temu szeregowi pracownicy sieci mogą obsługiwać klientów.

Według portalu Wiadomości Handlowe „kluby czytelnika” znajdują się w co najmniej kilkunastu innych placówkach handlowych na terenie całego kraju.

Zobacz także: Sieć OBI ominie zakaz handlu w niedzielę dzięki współpracy z kurierami

Ominięcie zakazu handlu w niedziele – Carrefour Express

Zakaz handlu w niedzielę ma wyłączenia. Istotna jest informacja o kryterium tzw. przeważającej działalności. Dla porównania uszczelnione przepisy dotyczące placówek pocztowych mówią o zapisie dotyczącym konieczności zachowania odpowiedniej struktury przychodów. Przychody z tytułu działalności pocztowej powinny stanowić 40% całości. W przypadku domniemanych klubów czytelnika nie ma takich ograniczeń, zatem może być to działalność marginalna. W mediach społecznościowych klienci, odwiedzając „kluby czytelnika” Carrefour Express wskazują na kilka książek znajdujących się przy kasach, które mają być dowodem na prowadzenie takiej działalności.

Wiadomoscihandlowe.pl otrzymały komentarz od Carrefour Polska. Centralna informuje, że nie ingeruje w decyzje przedsiębiorców, a znaczna część sklepów sieci pozostaje nieczynna w niedzielę. Wyjątkiem są placówki obsługiwane przez właścicieli (ok. 25%).

Zobacz także: ZPP apeluje o przywrócenie handlu w niedziele! Jaka powinna być decyzja rządu?

Teoretycznie placówki franczyzowe mogą obsługiwać klientów, jeśli za ladą stoi właściciel. Problem pojawia się jednak, gdy dany przedsiębiorca posiada kilka sklepów. Klub czytelnika ma być odpowiedzią na wprowadzane uszczelnienia w przepisach. Jak wskazują urzędnicy Państwowej Inspekcji Pracy, każda próba ominięcia przepisów będzie skutkować kontrolą, a łamanie przepisów będzie sankcjonowane prawnie. Warto przypomnieć, że za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1 tys. zł do 100 tys. zł kary, a w szczególnych przypadkach nawet kara ograniczenia wolności.

Zakaz handlu w niedzielę będzie zaostrzony. PiS chce zmian w prawie

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button