PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Magazyny

MLP Group: utrzymuje się wysoki popyt na nowoczesne powierzchnie magazynowe

MLP Group odnotowała bardzo dobre wyniki w pierwszym półroczu. Rynek magazynowy wciąż dynamicznie się rozwija, pomimo problemów gospodarczych. 

MLP Group na rynku magazynowym

W oficjalnym komunikacie przedstawiciele Grupy wskazują na jednoczesne rozwijanie działalności na rynkach polskim, niemieckim, austriackim i rumuńskim, gdzie osiągnięto rekordowe wyniki leasingu. W pierwszym półroczu bieżącego roku skomercjalizowano 213,7 tys. m2 powierzchni w ramach nowo realizowanych inwestycji, ekspansji i renegocjacji. Tym samym wynajęta powierzchnia była o 91% wyższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Wskazuje to na dynamiczny rozwój rynku.

Agnieszka Góźdź, Chief Development Officer w MLP Group S.A., przyznaje:

Sytuacja na rynku magazynowym jest bardzo dobra. Widzimy bardzo duże zainteresowanie najemców nowoczesnymi powierzchniami. Głównym motorem napędowym jest przede wszystkim rozwój sektora e-commerce, a także potrzeba skracania łańcucha dostaw i przenoszenia działalności do krajów europejskich.

Zobacz także: Amazon prezentuje nowego robota. Proteus ma zastąpić wózki widłowe

Ekspertka dodaje również, że:

Koncentrujemy się w dużym stopniu na przygotowywaniu obiektów w ramach tzw. logistyki miejskiej z niewielkimi modułami magazynowymi oraz nowoczesnymi powierzchniami biurowymi, które są zlokalizowane w obrębie dużych aglomeracji.  Na tego typu budynki widzimy obecnie największe zapotrzebowanie. Zapewniają one nam jednocześnie wyższe zwroty z kapitału.

Wysoki popyt na nowoczesne powierzchnie magazynowe

Jak wskazuje Grupa, wciąż utrzymuje się wysoki popyt na nowoczesne powierzchnie magazynowe dostosowane do najnowszych standardów. MLP Group odnotowuje także coraz większe zainteresowanie takimi obiektami, szczególnie w Wielkopolsce. Popyt na nowoczesne powierzchnie wiąże się ze wzrostem czynszów wynoszącym w Europie średnio 15-25% rocznie. Tym samym rekompensuje to zwiększające się koszty generalnego wykonawstwa, które rosną średnio o około 10%. Przekłada się to na poprawę rentowności działania.

MLP Group od początku 2022 roku instaluje farmy fotowoltaiczne na dachach obiektów. Deweloper wskazuje, że będzie to największy projekt „on site” na rodzimym rynku, z przeznaczeniem wykorzystania wytwarzanej energii elektrycznej głównie na własne potrzeby. Już wcześniej informowaliśmy, że najemcy coraz częściej zwracają uwagę na zielone certyfikaty (Więcej: Coraz więcej nowoczesnych magazynów w Polsce! Klienci zwracają się ku zielonym certyfikatom). Jak wskazano, strategia MLP Group w zakresie rozwiązań ekologicznych zakłada dostosowywanie istniejących obiektów do wymogów zielonych certyfikatów.

Zobacz także: Powstał pierwszy w historii USA związek zawodowy w Amazon

Grupa wskazuje na spore zainteresowanie inwestycjami w okolicach Poznania. W przypadku powstającego parku logistycznego MLP Poznań West, który aktualnie pozostaje w budowie, większość powierzchni zabezpieczona jest zawartymi umowami, a niewielka część powstaje na zasadach spekulacyjnych.

CBRE: Polski rynek magazynowy w pierwszym kwartale kontynuował dynamiczny wzrost

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button