MorskiTransport

W Gdańsku powstanie terminal zbożowy! W porcie trwają prace modernizacyjne

W tym tygodniu rząd podjął decyzję o powstaniu terminala produktów rolno-spożywczych. W Gdańsku powstanie terminal zbożowy, który zapewni bezpieczeństwo żywnościowe Polsce oraz umożliwi efektywniejszy eksport ukraińskiego zboża. 

Terminal zbożowy w Porcie Gdańsk

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała o podjęciu decyzji dotyczącej budowy terminala zbożowego w Gdańsku, który ma pomóc w zabezpieczeniu bezpieczeństwa żywnościowego Polski. Inwestycja ma pozwolić także na większy eksport zboża. Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk poinformował, że terminal może być gotowy nawet w ciągu kilku tygodni. Dodał, że obecnie trwają prace nad przygotowaniem powierzchni do magazynowania sięgającej 100 tys. ton.

Zobacz także: Porty w USA mają najwyższe opłaty za postój i przetrzymanie

Terminal produktów rolno-spożywczych znajdzie się na terenie gdańskiego portu. Wybór lokalizacji wpisuje się w założenia Strategii Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. Jak podaje resort, terminal ma również umożliwić efektywniejszy eksport zboża m.in. do wybranych państw Afryki zagrożonych kryzysem humanitarnym w związku z blokadą ukraińskich portów (Więcej: Kryzys żywnościowy 2022: dodatkowe 71 mln ludzi poniżej progu ubóstwa).

Wsparcie logistyczne dotyczące eksportu ukraińskiego zboża

Minister dodał, że wydana przez rząd decyzja pozwoli na bezprzetargowe wydzierżawienie nabrzeża w gdańskim porcie przez zarząd portu na rzecz Krajowej Grupy Spożywczej. Jednocześnie, aby wspomóc logistycznie Ukrainę w eksporcie zboża, wymagana jest pomoc partnerów międzynarodowych, w tym wsparcie techniczne w postaci kontenerów, wózków oraz urządzeń przeładunkowych. Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wspólnie zwrócili się w tej sprawie o pomoc do stosownych organów UE.

Zobacz także: Recesja w Europie zbliża się WIELKIMI krokami? Wiele na to wskazuje [ANALIZA]

Terminal zacznie funkcjonować po zabezpieczeniu wskazanej powierzchni magazynowej. Obecnie trwają prace modernizacyjne oraz działania przystosowawcze pozwalające na funkcjonowanie danych urządzeń. Szacuje się, że budowany terminal zwiększy możliwości eksportowe portu w Gdańsku o połowę. Możliwości z czasem mają się zwiększyć, w zależności od sytuacji geopolitycznej (Więcej: Eksport zboża z Ukrainy: na znaczeniu zyskują alternatywne szlaki handlowe).

Terminal Małaszewicze zostanie rozbudowany. Koszt? Aż 4 mld złotych

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button