PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyTransport

W okolicy Horsens powstaje ogromny parking dla zawodowych kierowców

Największe parkingi w Europie oferują już ponad 400 miejsc postojowych. Parking w Horsens ma zapewnić komfortowe warunki do odpoczynku dla kierowców zawodowych.

Największe parkingi w Europie – 400 miejsc dla kierowców

W planach jest budowa jednego z największych parkingów w Europie. Powstanie miejsca odpoczynku dla kierowców zostanie dofinansowane ze środków unijnych. Co ciekawe, wstępny projekt parkingu to zasługa jednego z kierowców zawodowych. Jak podaje lokalna gazeta Horsens Folkeblad, parking ma mieć ponad 400 miejsc. Obiekt będzie wyposażony w szereg udogodnień, aby sprawić, że obowiązkowa przerwa zostanie spożytkowana m.in. na aktywność fizyczną w pobliskich obiektach.

Zobacz także: Holandia wprowadza zakaz palenia w samochodach ciężarowych

21 mln euro dofinansowania ze środków unijnych

Budowa parkingu ma zostać wsparta przez Unię Europejską kwotą 21 mln euro. UE zgodziła się na pomoc w powstawaniu parkingu, w ramach projektu „Łącząc Europę”. Charlotte Ørnsvig, dyrektor projektu, mówi, że jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, pierwszy samochód wjedzie na parking już w 2024 roku.

Jako dokładną lokalizację parkingu wskazano duńską gminę Hedensted, w rejonie miasta Horsens w Jutlandii Środkowej. Biorąc pod uwagę kwestie logistyczne, projekt znajdzie się po zachodniej stronie zjazdu z autostrady E45.

Za pomysł parkingu odpowiada były zawodowy kierowca, Michael Mortensen. Opracowując koncepcję parkingu, zwrócił uwagę na brak komfortowych i bezpiecznych miejsc postojowych na europejskich trasach. Duży wpływ na powstanie projektu ma duńskie prawo, które zabrania parkowania ciężarówek dłużej niż 25 godzin. W Hedensted kierowcy będą mogli zgodnie z prawem zatrzymywać się na 45 godzin bez obaw o bezpieczeństwo swoje oraz pojazdu.

Zobacz także: Holandia zakaże placówek typu dark store!

Sam projekt uwzględnia nie tylko zwykłe miejsca postojowe dla ciężarówek. W planach jest znacznie szersza inicjatywa infrastrukturalna, a więc stacje paliw, obiekty fitness, pralnie, warsztaty naprawcze, sklepy, łazienki czy punkty naprawy i konserwacji ogumienia. Planowane jest również lądowisko dla helikopterów oraz 10-piętrowy hotel. Oczywiście sam obiekt ma być odpowiednio zabezpieczony, aby uniemożliwić kradzieże czy ataki na kierowców.

SAMAR: Sprowadzamy coraz starsze samochody! Import najsłabszy od lat

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button