DrogowyTransport

Emons testuje folię solarną umieszczaną na dachu ciężarówek

Jak informuje belgijski portal transportowy, transportmedia.be właśnie rozpoczął się pilotażowy program testów folii solarnej Solar Film umieszczanej na dachu ciężarówki. Firma Emons będzie testować rozwiązanie w warunkach rzeczywistych. Wyniki posłużą dalszemu rozwijaniu technologii i przysłużą się do jej komercjalizacji. 

Folia Solar Film a zmniejszenie kosztów w transporcie

Niderlandzkie przedsiębiorstwo logistyczne Emons współpracuje z firmą odpowiedzialną za projekt innowacyjnej folii. Solar Film produkowana jest przez MSIE. Elastyczna cienka folia słoneczna jest umieszczana na dachu dwupokładowej naczepy.

Solar Film to tak naprawdę bardzo cienkie panele, które z uwagi na swoją grubość mają postać folii. Pilotażowy projekt zakłada testy nowego rozwiązania w warunkach rzeczywistych. Folia zostanie umieszczona na dachu naczepy i docelowo ma zmniejszać ogólne koszty konserwacji samochodu.

Zobacz także: UPS wykorzysta dwie naczepy w jednym zestawie na hiszpańskim rynku

Innowacyjne rozwiązanie od MSIE

MSIE zajmuje się dostawą alternatywnych technologii dla branży transportu, działając głównie w oparciu o odnawialne źródła energii. Panel waży zaledwie 2,4 kg/m2, natomiast jego grubość wynosi 1,4 mm. Według instrukcji przedstawionych przez MSIE rozwiązanie przykleja się na dachu, gdzie absorpcja jest największa. Wówczas folia ma produkować wystarczającą ilość energii do zasilania akcesoriów elektronicznych znajdujących się na pokładzie ciężarówki. To sprawia, że ​​konwencjonalna energia stacjonarna jest zbędna. Dzięki temu można zaoszczędzić bezpośrednio na paliwie. Marc Van Ginneken, kierownik MSIE przekonuje także, że rozwiązanie to ma zwiększać żywotność akumulatorów ciężarówek oraz zmniejszać zużycie alternatora.

Zobacz także: Czy w ciągu 15 lat będziemy bogatsi od Wielkiej Brytanii?

Emons sukcesywnie zwiększa liczbę ciężarówek wyposażonych w specjalną folię solarną. Ultracienkie panele mają być wkrótce wykorzystywane na znacznie szerszą skalę, jednak potrzebne są w tym celu kolejne badania naukowe potwierdzające skuteczność tego rozwiązania w różnych warunkach atmosferycznych. Firma Emons znana jest z testowania nowoczesnych rozwiązań dla europejskiego transportu. Solarna folia to kolejna innowacja, która w przyszłości ma być skomercjalizowana w transporcie komercyjnym. Równocześnie we Francji trwają testy naczep chłodniczych wyposażonych w panele fotowoltaiczne, co ma pozwolić na (Więcej: Naczepa chłodnicza z panelami fotowoltaicznymi już niedługo rozpocznie testy na francuskich drogach!).

Rząd Szwajcarii chce ustalenia limitu 60 km/h na autostradach. To nie koniec proponowanych zmian

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button