Transport

Bilet za 9 euro. W czerwcu z oferty skorzystało 20 mln osób!

Wprowadzenie w Niemczech biletu za 9 euro odbiło się szerokim echem w całej Europie. 9-Euro-Ticket ma pomóc z walce z inflacją w sektorze transportu i zachęcić do podróży komunikacją zbiorową. 

20 mln osób kupiło bilet za 9 euro

W Niemczech wprowadzono uniwersalne bilety komunikacji zbiorowej za 9 euro. Promocyjna cena obowiązuje od początku czerwca do końca wakacji. Wydając mniej niż 10 euro, można skorzystać z nielimitowanej liczby podróży transportem zbiorowym na terenie całego państwa.

Tylko w pierwszym miesiącu wprowadzenia biletów za 9 euro z oferty skorzystało ponad 20 mln osób. Bilet uprawnia do korzystania zarówno z lokalnych, jak i regionalnych środków komunikacji. Dzięki 9-Euro-Ticket można przejechać trasy nawet 300 km. Najdłuższa z oferowanych tras prowadzi z Rostocku do Elsterwerd i wynosi 390 km.

Zobacz także: Niemcy wprowadzili bilety za 9 euro. Teraz mają problem z przeludnionymi pociągami

Zobacz także: Globalna inflacja, na skutek podrożenia transportu, wzrośnie o 1,5 pkt proc.

9-Euro-Ticket jako sposób na walkę z inflacją

Bilety za 9 euro miały częściowo rozwiązać problem rosnących cen energii. Rozwiązanie jest dostępne nie tylko dla obywateli Niemiec, mogą z niego korzystać również Polacy. Stacja Deutsche Bahn znajduje się m.in. w Szczecinie. Do momentu przekroczenia granicy należy kupić bilet zwykły, 9-Euro-Ticket obowiązuje wyłącznie na terenie Niemiec.

Jak podaje Deutche Welle, niskie ceny biletów komunikacji zbiorowej oraz dopłaty paliwowe sprawiają, że inflacja powoli hamuje. W przypadku niemieckiej gospodarki wciąż najważniejszym czynnikiem wywołującym inflację jest wzrost cen produktów energochłonnych. Niemiecki Urząd Statystyczny w Wiesbaden podaje, że w sektorze transportu osłabła stopa inflacji, która w maju wynosiła 16,3%, a w czerwcu już 8,3% (Więcej: Kryzys w Niemczech zbliża się wielkimi krokami. Będzie gorzej niż w 2020 roku).

Bilety można kupić zarówno na stacjach, jak i przez internet, w tym na stronie Deutsche Bahn, Związku Komunikacyjnego w Stuttgarcie, czy korzystając z dedykowanej aplikacji mobilnej DB Navigator. Posiadając bilet, można skorzystać z pociągów Deutsche Bahn: Regio i Regio Express w 2. klasie, z autobusów miejskich oraz tramwajów, S-Bahn i U-Bahn. Jednak bilet nie upoważnia do podróży: ICE, Intercity, Eurocity oraz Flix.

Niektóre hiszpańskie pociągi będą przewozić pasażerów za darmo

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button