KolejowyTransport

Tunel średnicowy w Madrycie otwarty. Połączył koleje dużych prędkości

Na początku lipca został otwarty tunel pomiędzy Madrid Atocha i Chamartín. Tunel średnicowy w Madrycie, z dwoma torami o szerokości 1 435 mm, integruje linie dużych prędkości o standardowej szerokości toru na północ i południe od stolicy. Pociągi przelotowe nie muszą już korzystać ze zmieniaczy szerokości torów w Atocha i Chamartín, co skraca czas przejazdu nawet o 20 minut. Zajezdnia w Fuencarral również została włączona do sieci o szerokości toru 1 435 mm, zapewniając większą elastyczność w przemieszczaniu taboru.

Tunel średnicowy w Madrycie otwarty

Projekt rozpoczął się w 2007 roku, kiedy przewidywano, że wykorzystanie stacji Atocha wzrośnie o 326% do 2025 roku, co spowoduje maksymalne wykorzystanie przepustowości dwóch istniejących tuneli średnicowych i stworzy problemy na linii dużych prędkości na południe od Madrytu. Aby temu zaradzić, zaproponowano nową linię o szerokości toru 1 435 mm na wschód od istniejących tuneli. Drążenie tunelu o długości 7,3 km rozpoczęło się w 2010 r., a wstępny kosztorys wyniesie 206 mln euro. Tunel średnicowy w Madrycie miał być gotowy w 2013 roku.

Następnie jednak projekt został rozszerzony o budowę dwutorowej linii na południe, aby zapewnić cztery tory między Atocha i Torrejón de Velasco, gdzie linia dużych prędkości Levante do València, Alacant i Murcia zmienia kierunek na linię dużych prędkości do Sewilli. Koszt obu projektów został wówczas oszacowany na 826 mln euro. Ostateczny koszt wzrósł do 338 mln euro w przypadku tunelu średnicowego i 734 mln euro w przypadku linii południowej, co daje łącznie 34,4 km nowej trasy. W najbliższej przyszłości ma zostać uruchomiona 7-kilometrowa cięciwa, aby uniknąć konieczności zawracania w Atocha przez linie przelotowe między linią Levante a południową.

Czytaj też: Hiszpania wodorowym liderem na kolei. Trwają testy dwóch projektów

Ogromny projekt

Połączenie międzymiastowe wymagało zintegrowania kontroli pociągu LZB z 1992 r. na linii z Madrytu do Sewilli, ETCS poziomu 2 zainstalowanego przez Thales między Madrytem a Valladolid w 2007 r. oraz ETCS poziomu 2 zainstalowanego na linii Levante przez Siemensa w 2010 r. Obecna konfiguracja torów jest tymczasowa, ponieważ pod Atochą ma powstać podziemna stacja z czterema torami i dwoma peronami wyspowymi. Prace projektowe prowadzi firma Rafael Moneo, a kontrakty budowlane nie zostały jeszcze przyznane.

Zajezdnia w Fuencarral również została włączona do sieci o szerokości toru 1 435 mm, zapewniając większą elastyczność w przemieszczaniu taboru. Na razie jedynymi pociągami korzystającymi z linii średnicowej będą klasy 130 i 730 w ramach połączeń Alvia łączących Galicję, Asturię i Kantabrię z Andaluzją i Levante. Ouigo planuje uruchomienie jesienią połączenia z Madrytu-Chamartín do València.

Czytaj też: Technologia maglev pomoże stworzyć pociąg poruszający się 620 km/h

Alstom świętuje 30-lecie kolei dużych prędkości w Hiszpanii

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button