KolejowyTransport

Połączenie Ankara – Sivas znów opóźnione? Robotnicy zakopują wadliwe tunele

Linia dużych prędkości Ankara – Sivas może zostać oddana do użytku z opóźnieniem. Wszystko z powodu błędu w wykopywaniu tuneli dostępu awaryjnego. Byłoby to już ósme przesunięcie terminu zakończenia budowy. Pociągi mają kursować tą trasą z prędkością do 250 km/h, skracając czas podróży między Ankarą a Sivas z 12 godzin dzisiaj do 2 godzin 51 minut.

Linia dużych prędkości Ankara – Sivas z kolejnymi problemami

Członek tureckiego parlamentu z miasta Sivas, Ulaş Karasu, zwrócił się do ministra transportu Adila Karaismailoğlu o wyjaśnienie, dlaczego około 2 000 m tuneli serwisowych i ewakuacyjnych wydrążonych w ramach prac nad tunelem T18 w pobliżu Yıldızeli jest ponownie zasypywanych. Podczas przesłuchania parlamentarnego powiedziano, że otwory zostały „nieprawidłowo zaprojektowane”, a Karasu zapytał, czy konieczne będzie wykopanie nowych tuneli lub czy tunel T18 może zostać otwarty dla usług kolejowych bez dróg dojazdowych. Polityk obawia się, że linia dużych prędkości Ankara – Sivas może zostać oddana do użytku z opóźnieniem.

Problemy te są najnowszymi, które powodują potencjalne opóźnienia w budowie 405 km linii szybkiej kolei łączącej Sivas ze stolicą. Prace nad trasą rozpoczęły się już w 2008 r. i wymagały około 291 km nowej trasy między Yerköy a Sivas. Dzięki temu odległość koleją między tymi dwoma miastami zmniejszy się o prawie 200 km w porównaniu z istniejącą linią. Nowy korytarz przebiega jednak przez trudny teren, co spowodowało konieczność budowy siedmiu tuneli i czterech wiaduktów.

Czytaj też: Niedrogie pociągi dużych prędkości mogą połączyć europejskie stolice

Minister: Linia dużych prędkości Ankara – Sivas w tym roku

W oświadczeniu dla parlamentu zarządca infrastruktury TCDD potwierdził w połowie czerwca, że na 80-kilometrowym odcinku trasy napotkał problemy z osiadaniem gruntu. Obniżenie poziomu wód gruntowych w tych miejscach doprowadziło do odroczenia ostatnio zaplanowanej daty otwarcia linii kolejowej na 4 września ubiegłego roku. Było to już siódme przesunięcie terminu zakończenia budowy.

Karaismailoğlu powiedział jednak, że certyfikacja 315-kilometrowego odcinka między Balıseyh a Sivas została zakończona, a przy ukończeniu 99% prac budowlanych przewiduje, że linia dużych prędkości Ankara – Sivas zostanie otwarta do końca tego roku. Pociągi mają kursować tą trasą z prędkością do 250 km/h, skracając czas podróży między Ankarą a Sivas z 12 godzin dzisiaj do 2 godzin 51 minut.

Czytaj też: Technologia maglev pomoże stworzyć pociąg poruszający się 620 km/h

Alstom świętuje 30-lecie kolei dużych prędkości w Hiszpanii

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button