PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuKolejowy
Gorące newsy

Nowa atrakcja w Bieszczadach. Kolej gondolowa w Solinie za 110 mln PLN

W Solinie otwarto długo wyczekiwaną kolej gondolową, której budowa rozpoczęła się niecałe 1,5 roku temu. To wielki sukces Polskich Kolei Liniowych, które zwiększają swoją obecność w turystycznych regionach Polski. 

Kolej gondolowa w Solinie nową atrakcją turystyczną na mapie Polski

1 lipca, podczas inauguracji otwarcia kolejki gondolowej w Solinie (woj. podkarpackie) obecni byli m.in. marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz premier Mateusz Morawiecki. W czasie uroczystości wskazano m.in. o potrzebach wspierania polskiej gospodarki oraz — jak wskazał szef rządu — o potrzebach „repolonizacji” wybranych gałęzi przemysłu. Udowadnia to inwestycja Polskich Kolei Liniowych, dzięki której Bieszczady zyskały bezcenną atrakcję turystyczną.

Czytaj również: PKP Intercity w jeden dzień przewiozło ćwierć miliona pasażerów

Każda gondola, której podróż rozpoczyna się od stacji Plasza znajdującej się na lokalnym deptaku, pomieści nawet do ośmiu osób. Następnie 1,5-kilometrowa trasa kończy się na górze Jawor, na której została wybudowana 50-metrowa wieża widokowa. To właśnie z niej rozpościera się panorama Bieszczad, wraz z Jeziorem Solińskim, Jeziorem Myczkowskim i słynną zaporą wodną. Na miejscu nie zabrakło również karczmy, parku tematycznego oraz ośrodka PKL.

Co istotne, w najwyższym punkcie, odległość od ziemi wynosi 102 metry, a budowla składa się z pięciu podpór, z których największa ma 75 metrów wysokości. Pozostałe filary wynoszą 48, 28, 19 i 17 metrów. Kolejka składa się z 25 gondoli.

Do wybudowania konstrukcji pomógł specjalistyczny dron, który pomógł rozciągnąć i zamontować linę z kevlaru o średnicy 1 mm. Następnie pomiędzy podporami zainstalowano liny o średnicach 3 mm i 10 mm. Zamontowano również linę stalową o średnicy 24 mm, którą rozciągnięto za pomocą wyciągarek. Dzięki temu ostatecznie zamontowano linę docelową o średnicy 47 mm, po której kursują wagoniki.

Kolej gondolowa w Solinie szansą na rozwój regionu

Jak poinformował prezes zarządu Polskich Kolei Liniowych Daniel Pitrus:

To historyczny moment dla Grupy PKL. Tak jak 85-lat temu spełniały się marzenia związane z powstaniem kolei na Kasprowy Wierch, tak dzisiaj jesteśmy świadkami realizacji inwestycji wpisującej się w oczekiwania turystów odwiedzających Bieszczady, jak i okolicznych mieszkańców. Zapraszamy wszystkich do naszego nowego ośrodka. Kolej na Solinę!

Zobacz również: Najwyższa ścieżka widokowa w Polsce szansą na rozwój regionu

Inwestycja PKL i Polskiego Funduszy Rozwoju rozpoczęła się w czerwcu 2021 roku. Koszt wybudowania kolejki gondolowej w Solinie wyniósł około 110 milionów złotych.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button