DrogowyTransport

Volvo inwestuje w słowacką fabrykę. Zakład będzie produkował wyłącznie elektryki

Volvo inwestuje w nową fabrykę elektryków. Słowacka fabryka Volvo będzie zajmować się wyłącznie produkcją samochodów z napędem elektrycznym. Tym samym to pierwszy nowy zakład produkcyjny szwedzkiego producenta ulokowany na terenie Europy od prawie 60 lat. 

Volvo pierwszy raz od lat inwestuje w Europie

Volvo inwestuje w słowacką fabrykę elektryków. Jak poinformował szwedzki producent samochodów, wartość inwestycji szacowana jest na 1,2 miliarda euro. Zakład będzie produkował wyłącznie samochody z napędem elektrycznym.

Fabryka w Koszycach we wschodniej Słowacji będzie produkować nawet 250 000 samochodów  elektrycznych rocznie. Volvo otrzyma około 20% środków potrzebnych do realizacji projektu jako wsparcie finansowe od rządu słowackiego. Jak wskazuje producent zachęty rządowe były „kluczowym czynnikiem” wpływającym na wybór lokalizacji nowej fabryki.

Zobacz także: Volvo Group zaprezentowało nową zeroemisyjną ciężarówkę. Ma wytwarzać wyłącznie parę wodną

Dyrektor generalny Jim Rowan powiedział:

Volvo Cars ma ambicję, aby do połowy dekady osiągnąć roczną sprzedaż 1,2 miliona samochodów, co ma na celu osiągnięcie globalnego zasięgu produkcyjnego obejmującego Europę, Stany Zjednoczone i Azję.

Słowacka fabryka elektryków Volvo

Budowa zakładu ma rozpocząć się w przyszłym roku. Produkcja ma ruszyć w 2026 roku. Fabryka ma być w pełni neutralna dla klimatu. Pozostałe europejskie zakłady produkcyjne znajdują się w Ghent w Belgii i kolejny w Torslanda w Szwecji. Ugruntowany łańcuch dostaw ma pozwolić na stworzenie logistycznego trójkąta maksymalizującego produkcję na terenie Europy.

Zobacz także: KE nie respektuje zasady neutralności technologicznej i narzuca nam elektryki [WYWIAD]

Inwestycja Volvo w Koszycach pozwoli na stworzenie 3300 miejsc pracy. W tym regionie, w porównaniu do zachodniej Słowacji bezrobocie od lat utrzymuje się na względnie wysokim poziomie.

Aktualnie 27% produkcji Volvo stanowiła w pełni elektryczne lub hybrydy typu plug-in. W kolejnych latach ich udział ma się znacząco zwiększyć, odpowiadając na zapotrzebowanie na rynku motoryzacyjnym.

Volvo jest kolejnym producentem, który inwestuje u naszego sąsiada. W słowacką branżę motoryzacyjną zainwestowali już wcześniej: Volkswagen, Kia, PSA Peugeot Citroën i Jaguar Land Rover. W przypadku Słowacji branża samochodowa jest największą gałęzią przemysłu i odpowiada za 13% PKB. Odpowiada także za 54% produkcji przemysłowej (w porównaniu do 33% na Węgrzech i 31% w Czechach) i 33% eksportu przemysłu.

Volvo Trucks otwiera pierwszą fabrykę akumulatorów w Europie

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button