KolejowyTransport

Pociąg łączący Chiny z Laosem przewozi coraz więcej towarów

W kwietniu w trasę wyruszył pierwszy pociąg towarowy łączący Chiny z Laosem. Od tego momentu trasa jest regularnie wykorzystywana do transportu cargo. Pociąg Chiny-Laos ma być katalizatorem przemian w gospodarce Laosu. 

Pociąg Chiny-Laos – kolejne ładunki cargo

Pociąg rusza ze stacji Shenyang w północno-wschodniej prowincji Liaoning do Kunming, a następnie kieruje się do Vientiane. Pierwszy kwietniowy transport objął 42 kontenery wypełnione artykułami mechanicznymi i elektrycznymi, w tym częściami samochodowymi.

Według osób odpowiedzialnych za kwestie logistyczne, wysłanie tranzytu przez Tajlandię lub Kambodżę trwałoby 15-20 dni. Pomimo że 1000-kilometrowa linia z Kunming do Vientiane została otwarta w grudniu, dotychczas z trasy korzystały pociągi realizujące połączenia pasażerskie. To pierwszy tak znaczący transport towarowy w regionie.

Zobacz także: Trasa kolejowa z Chin do Laosu została ukończona!

Chiny skupiają się na współpracy z państwami ASEAN

Jak podaje Wang Xiaodong z China Railway Shenyang Group Co., Ltd., wyruszenie pierwszego pociągu było inauguracją międzynarodowego transportu towarowego między północno-wschodnimi Chinami a krajami ASEAN.

Xiong Yunfeng, dyrektor generalny lokalnej firmy produkującej produkty rolne, powiedział:

Otwarcie trasy to dobra wiadomość dla przedsiębiorstw, ponieważ czas transportu koleją między dwoma miejscowościami zaoszczędzi ponad połowę w porównaniu z tradycyjnym sposobem wysyłki. Koszty logistyki również znacznie się zmniejszą. Przedsiębiorstwa prawdopodobnie będą wysyłać więcej towarów przez tę linię.

Jak podaje Grupa Chińskich Kolei Państwowych, według danych na 2 czerwca kolej transgraniczna obsłużyła ponad 3,2 mln podróży pasażerskich, z czego 2,8 mln wyjechało z Chin, a około 410 tys. z Laosu. Od grudnia przewieziono 4,03 mln ton towarów, w tym 647 tys. ton towarów transgranicznych, takich jak elektronika, artykuły fotowoltaiczne i owoce. Pociągi towarowe kolei pomagają przewozić ładunki między 21 prowincjami i miastami w Chinach oraz krajami, w tym Laosem i Tajlandią.

Zobacz także: Laos. Tylko w tym roku rząd dziewięciokrotnie interweniował na rynku paliw

Chiny kontynuują zacieśnianie współpracy z państwami ASEAN. Otwarcie linii kolejowej łączącej ChRL traktowane jest w Azji Południowo-Wschodniej jako krok zmierzający do otwarcia gospodarki. Dotychczas rozwój w Laosie postępował bardzo wolno. Jednak, gdy państwo stało się jednym z ogniw Nowego Jedwabnego Szlaku, pojawiły się również inwestycje. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy China State Railway Group dodała pociągi w głównych miastach w sekcji Laosu, aby podróżować między Vientiane, Vang Vieng i Luang Prabang.

Chińczycy oddali do użytku największy kontenerowiec na świecie

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button