DrogowyTransport

Nowe bramki na A4. Rośnie znaczenie płatności automatycznych

Na autostradzie A4 na odcinku Kraków-Katowice uruchomiono nowe bramki umożliwiające dokonywanie płatności automatycznych. Na polskich drogach rośnie liczba punktów pozwalających na bez gotówkowe uregulowanie opłat. 

Nowe bramki na A4

Aktualnie w Balicach i Mysłowicach dostępne są trzy linie obsługi szybkich przejazdów dla kierowców z aplikacją oraz elektronicznym poborem opłat A4Go i Telepass, w tym osobna dla samochodów ciężarowych.

Obok działającej od 2016 roku inii „pomarańczowej” (po lewej stronie), zostały dodane dwie linie. Jedna będzie obsługiwać pojazdy osobowe i ciężarowe, a druga tylko pojazdy ciężarowe. Dwa dodatkowe pasy mają zmniejszyć natężenie ruchu. Wydzielone nitki sprawiają, że płatność jest zdecydowanie szybsza, a sam proces sprawniejszy.

Spółka odpowiedzialna za zarządzanie autostradą A4, Stalexport Autostrada Małopolska podaje, że zmiany są reakcją na prośby kierowców o rozszerzenie możliwości płatności automatycznych. Coraz więcej osób korzysta z aplikacji, dlatego jeden pas był od dłuższego czasu zdecydowanie niewystarczający.

Rafał Czechowski, rzecznik pasowy SAM S.A., mówi:

Wprowadzając videotolling, zapowiadaliśmy, że jeśli odsetek przejazdów z płatnościami automatycznymi będzie wzrastał, dedykujemy tym metodom kolejne bramki. Trzy pasy dla płatności automatycznych to kolejny krok w kierunku zwiększenia przepustowości placów poboru opłat naszej autostrady, ważny zwłaszcza w kontekście zbliżającego się sezonu urlopowego i wzmożonego ruchu. Kierowcy samochodów ciężarowych, którzy wybierają metody automatyczne, podobnie jak wcześniej kierowcy osobówek, zyskali osobną bramkę. Mamy nadzieję, że to jeszcze bardziej usprawni ruch i pozwoli docenić komfort przejazdów z aplikacjami i A4Go.

Zobacz także: Podwyżki na A4! Ile kierowcy zapłacą od lipca?

Płatności automatyczne coraz popularniejsze

Warto przypomnieć, że płatności automatyczne nie tylko skracają czas przejazdu, ale również pozwalają na zaoszczędzenie drobnych kwot. 4 lipca nastąpi podwyżka stawek za przejazd.

Zobacz także: Polska branża drogowa w dobrej kondycji. Duża podaż nowych kontraktów

Kierowcy podróżujący autostradą A4 na odcinku Kraków-Katowice za przejazd trasą zapłacą od lipca nieco więcej. Planowane są zmiany dotyczące stawek, które tłumaczone są rosnącymi kosztami. W przypadku kategorii nr 1 (samochody osobowe, małe furgonetki) opłaty zostaną podniesione z 12 do 13 zł, w pozostałych kategoriach z 35 zł do 40 zł. Opłaty zostaną podniesione w punktach poboru opłat w Balicach oraz Mysłowicach. Kierowcy korzystający z aplikacji mogą liczyć na nieznaczny rabat. Osoby, które pobiorą aplikację lub zdecydują się na inną formę automatycznej płatności, mogą liczyć na preferencyjne warunki. 3 zł mniej na każdej bramce to miesięcznie oszczędność 240 zł, w perspektywie roku prawie 3 tys. zł.

Fotoradary na autostradach przyniosły rekordowe rezultaty. Rozbudowa systemu CANARD w toku

Polecane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button