DrogowyTransport

Einride rozpocznie testy autonomicznej ciężarówki na amerykańskich drogach

Szwedzki producent ciężarówek autonomicznych Einride rozpoczyna szeroko zakrojone testy elektrycznej ciężarówki na amerykańskich drogach publicznych. Samochody będą kontrolowane przez pracowników firmy wyłącznie na odległość. Tak więc w środku nie będzie fizycznego kierowcy. 

Einride prowadzi testy autonomicznej ciężarówki na amerykańskich drogach

Szwedzka firma zajmująca się technologiami transportu towarowego Einride została zatwierdzona przez Narodową Administrację Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Dzięki temu pojazd będzie testowany na amerykańskich drogach publicznych. To pierwszy przypadek, gdy autonomiczny pojazd ciężarowy bez kierowcy na pokładzie otrzymuje pozwolenie na korzystanie z dróg publicznych w USA.

Pomimo że w Stanach Zjednoczonych już wielokrotnie prowadzono testy autonomicznych pojazdów, również towarowych, zawsze w kabinie znajdował się kierowca, który kontrolował system i jego działanie. Obecnie Einride prowadzi testy bez fizycznej osoby w kabinie. Pojazd elektryczny nadzorowany jest wyłącznie zdalnie. W testach wykorzystywany jest asortyment klienta G.E. Appliances. Projekt testowany jest w celu przyszłej komercjalizacji, która będzie możliwa po uzyskaniu pozytywnych rezultatów testów.

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Zobacz także: Motoryzacja w Polsce w ostatnich latach rośnie, w Niemczech spada

Zobacz także: Autonomiczne autobusy Karsan kursują w norweskim Stavanger z prędkością 50 km/h

Przyszłość pojazdów autonomicznych to zdalna kontrola

W kolejnej fazie testów pojazd Einride Pod będzie testowany na drogach o średnim natężeniu ruchu. Najbliższy dwutygodniowy cykl ma obejmować przewóz ładunku, koordynowanie procesów dostarczania oraz załadowania nowego towaru. Przez cały okres trwania testów ciężarówka będzie nadzorowana na odległość za pomocą systemu kamer i czujników.

Enride

Robert Falck, dyrektor generalny i założyciel Einride, powiedział:

To rodzaj pojazdu, którego nigdy wcześniej nie widziano na amerykańskich drogach i stanowi kamień milowy jako punkt zwrotny dla przyszłości branży towarowej. Wiemy, że autonomiczna i elektryczna technologia naszej kapsuły nie tylko zrewolucjonizuje transport, ale także stworzy tysiące miejsc pracy i pomoże Ameryce zachować konkurencyjność.

Według szwedzkiej firmy przyszłością autonomicznych pojazdów jest stosowanie nadzoru zdalnego. Ma to pozwolić na ograniczenie redukcji miejsc pracy, gdy rozpocznie się komercjalizacja tej technologii na dużą skalę. Kontrolowanie pojazdów na odległość ma również zminimalizować ryzyko wypadków i poprawić bezpieczeństwo w transporcie.

Pilotaż odbędzie się w III kwartale 2022 roku. Zdaniem współpracownika Einride, G.E. Appliances ciężarówka pozwoli na zrównoważenie i zwiększenie wydajności łańcucha dostaw. Elektryfikacja i automatyzacja pozwolą na optymalizację procesów produkcyjnych i dystrybucyjnych.

Autonomiczne taksówki Waymo będą jeździć po ulicach Phoenix

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button