DrogowyTransport

Ciężarówka Anglo-American to największy na świecie pojazd napędzany wodorem

Konsorcjum wydobywcze Anglo-American przedstawiło prototyp pojazdu górniczego wykorzystywanego do transportu ładunków. To największy na świecie pojazd napędzany wodorem. 

Największy na świecie pojazd napędzany wodorem

Gigant wydobywczy Anglo-American opracował ogromną ciężarówkę będącą prototypem największego na świecie pojazdu napędzanego wodorem. Pierwotnie pojazd był zasilany silnikiem wysokoprężno-elektrycznym. Po konwersji to największa na świecie bezemisyjna ciężarówka.

Anglo American

Gigantyczna ciężarówka została wyposażona w bezemisyjny silnik elektryczny na wodorowe ogniwa paliwowe, które generują 2 MW mocy, a tym samym pojazd jest w stanie przewozić ładunki o masie do 290 ton. Ciężarówka zaczęła być poddawana testom już w kwietniu tego roku w kopalni Mogalakwena PGMs w RPA. Jednostka napędowa została zaprojektowana i zbudowana przez First Mode w Seattle.

Zobacz także: PKP Energetyka planuje zasilać polskie pociągi wodorem już w 2023

Zobacz także: Polska jest piątym na świecie producentem wodoru z dużym potencjałem na więcej

Branża wydobywcza w kierunku dekarbonizacji

Dyrektor generalny Duncan Wanblad powiedział, że ciężarówka ma być symbolem przemian w branży wydobywczej. Dotychczas jest najważniejszym osiągnięciem inicjatywy nuGen™, za którą odpowiada Anglo-American. Gigant chce osiągnąć neutralność względem klimatu do 2040 roku. Konsorcjum chce wypełnić przyrzeczenia poprzez łączenie technologii i cyfryzacji, aby osiągnąć wyniki w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Jak podano w oświadczeniu Anglo-American:

W ciągu najbliższych kilku lat przewidujemy przekształcenie lub wymianę naszej obecnej floty ciężarówek z silnikami wysokoprężnymi na ten bezemisyjny system transportowy, zasilany ekologicznym wodorem. Jeśli ten pilotaż się powiedzie, będziemy mogli usunąć do 80% emisji oleju napędowego w naszych kopalniach odkrywkowych, wprowadzając tę ​​technologię do naszej globalnej floty.

Anglo-American pokłada spore nadzieje w rozwoju technologii wodoru. Zdaniem giganta wydobywczego gospodarka wodorowa daje możliwość stworzenia nowych silników, które pozwolą na ograniczenie emisji w przemyśle wydobywczym.

Anglo-American pracuje również nad rozwojem Doliny Wodorowej w RPA. Powstały już pierwsze projekty. Dolina ma się rozciągać na ok. 835 km od bogatego w platynę obszaru geologicznego Bushveld w prowincji Limpopo, wzdłuż przemysłowego i handlowego korytarza do Johannesburga i do południowego wybrzeża w Durban. Inwestycje mają okazać się katalizatorem przemian i rozwoju RPA w zakresie wzrostu potencjału wodorowego.

Enova dofinansowuje pierwszy na świecie masowiec napędzany wodorem

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button