PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Magazyny

Jak przygotować dach na letnie ulewy?

Lato już nadeszło a wraz z nim załamania pogody, burze i nawalne deszcze. Budzi to uzasadnione obawy wśród zarządców i właścicieli budynków wielkopowierzchniowych o dachach płaskich. Podpowiadamy, co można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko i właściwie przygotować się na sezon letni. Jak przygotować dach na letnie ulewy?

Ostatnie lata jasno pokazują, że klimat się zmienia, a warunki atmosferyczne stają dużo bardziej nieprzewidywalne. Charakterystyczne dla okresu letniego ulewy występują z jeszcze większą częstotliwością, co stanowi realne zagrożenie dla każdego budynku z dachem płaskim. Zastoiska wodne generują olbrzymie obciążenie, jakie w krótkim czasie może przekroczyć normy i doprowadzić do katastrofy budowlanej. Należy więc zrobić wszystko, aby wspomniane zagrożenie zminimalizować.

Jak przygotować dach na letnie ulewy? — krok po kroku

Chociaż proces przygotowania dachu na letnie ulewy nie jest skomplikowany, to jednak należy pamiętać o kilku kwestiach. Tylko kompleksowe działanie pozwoli nam ograniczyć ryzyko. Oto co należy zrobić:

  • w pierwszej kolejności powinniśmy przeprowadzić przegląd dachu jeśli nie został zrobiony na wiosnę. Po okresie zimowo-wiosennym związanym m.in. z koniecznością odśnieżania, pokrycie może nosić uszkodzenia mechaniczne skutkujące nieszczelnościami. Prowadzą ona do przecieków, a te mogą narazić nas na naprawdę duże straty finansowe. Trzeba więc zająć się naprawą ewentualnych uszkodzeń, aby mieć pewność, że dach jest w stu procentach szczelny;
  • należy też sprawdzić drożność wpustów dachowych. Są one kluczowe podczas deszczów nawalnych, dlatego każdy wpust powinien zostać zbadany i w razie potrzeby udrożniony. Co ważne, trzeba zwrócić uwagę na śmieci zalegające na dachu, gdyż porwane przez wodę mogą zatkać pojedyncze wpusty. Poza nimi równie inwazyjna może okazać się różnego rodzaju biomasa, piasek, czy kurz. Jednym słowem — czysty dach, to zdecydowanie bezpieczniejszy dach;
  • ostatnim krokiem, który znacznie zwiększy bezpieczeństwo dachów płaskich, jest instalacja systemu monitoringu. Nasze rozwiązanie pozwala nie tylko obserwować w czasie rzeczywistym ugięcie konstrukcji, ale też umożliwia stałą detekcję spiętrzenia wody. Tak obszerny monitoring daje nam przewagę w postaci czasu na reakcję — podjęcie działań mających na celu usunięcie wody zalegającej na dachu, czy udrożnienie zatkanych wpustów.

Warto dodać, że system monitoringu dachu płaskiego to także alerty pogodowe wraz z intuicyjną aplikacją. Całość stanowi wsparcie w zarządzaniu ryzykami dachów płaskich.

Nie takie straszne, jak je malują…

Deszcze nawalne występujące szczególnie często w okresie letnim są oczywiście groźne, jednak nie można popadać w paranoje. Właściwie przygotowany dach płaski, a więc w dobrym stanie technicznym, z drożnymi wpustami dachowymi i skutecznym systemem monitoringu, bez trudu poradzi sobie nawet z najtrudniejszymi warunkami atmosferycznymi.

Inteligentny dach jako rozwiązanie, które uchroni przed katastrofą

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button