IntralogistykaPrzemysł 4.0

Amazon prezentuje nowego robota. Proteus ma zastąpić wózki widłowe

Amazon prezentuje robota o nazwie Proteus, który ma zastąpić pracowników obsługujących wózki widłowe. Robot został zaprezentowany dekadę po utworzeniu działu robotyki Amazon. 

Proteus – nowy robot w magazynach Amazon

Amazon obawia się, że w ciągu dwóch lat może zabraknąć pracowników chętnych pracować w amerykańskich magazynach. Gigant e-commerce zmaga się ze sporą rotacją pracowników. Jedna z analiz pokazała, że statystycznie pracownik Amazon Warehouse rezygnuje z pracy po ośmiu miesiącach. W związku z niedoborem pracowników przedsiębiorstwo wprowadza autonomiczne roboty, które w najbliższych latach mają zastąpić ludzi w pracy na magazynach.

Proteus nazywany jest „pierwszym w pełni autonomiczny robotem mobilnym”. Dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu może zastąpić wózek widłowy. Proteus podnosi towary i przenosi je do miejsca docelowego, podobnie jak pracownik z odpowiednimi uprawnieniami.

Zobacz także: Powstał pierwszy w historii USA związek zawodowy w Amazon

Zobacz także: Shopee najczęściej pobieraną aplikacją e-commerce na świecie! AliExpress i Amazon w tyle

Amazon zapowiada rewolucję

Proteus wykorzystuje narzędzia percepcji i nawigacji do nauki swojego środowiska. Dzięki temu jest w stanie samodzielnie omijać innych pracowników oraz na bieżąco reagować na pojawiające się przeszkody. Robot jest w stanie przenosić ciężkie ładunki. Proteus został opracowany przez spółkę Kiva System, która została nabyta przez giganta e-commerce w 2012 roku. Transakcji towarzyszyły kontrowersje, zarzucano chęć zastępowania ludzi robotami. Po dekadzie robotyka uległa znaczącemu rozwojowi. Aktualnie nowinki technologiczne nie szokują, lecz wydają się w wielu przypadkach bardziej optymalizacją procesów logistycznych. Amazon utrzymuje, że dzięki robotom praca będzie bezpieczniejsza.

Roboty takie jak Proteus mają pomóc firmie zminimalizować skutki niedoboru pracowników na amerykańskim rynku pracy. Od momentu utworzenia Amazon Robotics wyprodukowano setki robotów, jednak Proteus ma być przełomem. W przyszłym roku Amazon chce zacząć wdrażać Cardinal, robotyczne ramię sortowania.

Jednak tym planom sprzeciwiają się niektórzy eksperci. Według kwietniowego raportu wskaźnik poważnych wypadków w magazynach Amazon w USA jest ponad dwukrotnie wyższy niż w innych magazynach, które nie dysponują zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi. Amazon jednak prognozuje, że do 2024 roku może zabraknąć pracowników na amerykańskim rynku. W kwietniu uruchomiono fundusz 1 mld USD przeznaczony na inwestowanie w technologie magazynowe.

Amazon jeszcze w tym roku rozpocznie dostawy dronami w Kalifornii

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button