PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport

Podwyżki na kolei obejmą 38 tysięcy pracowników. To najwyższa kwota w historii

Podwyżki na kolei 2022 wejdą w życie od początku lipca. Osiągnięto porozumienie, którego skutkiem będzie wzrost wynagrodzenia 38 tysięcy pracowników. 

Podwyżki na kolei 2022. Najwyższa kwota w historii

Podwyżki obejmą wzrost wynagrodzenia zasadniczego o 520 zł średnio na pracownika od 1 lipca. Wraz z pochodnymi (dodatki do wynagrodzenia wynikającymi z ZUZP) daje to 817 zł. Według porozumienia podwyżkę otrzyma 38 tysięcy pracowników PKP PLK.

Zobacz także: Polregio uruchomi dodatkowe połączenia kolejowe na wakacje

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolej NSZZ Solidarność opublikowała oświadczenie:

Wysokość podwyżki jest najwyższa w historii PLK i prawdopodobnie jedną z najwyższych w spółkach kolejowych. Jest sukcesem strony związkowej i Zarządu, który pokazuje możliwość znalezienia kompromisu (z którego żadna ze stron nie jest do końca zadowolona) z uwzględnieniem możliwości finansowych Spółki. Na pewno ocena podwyżki będzie dokonywana indywidualnie z perspektywy „kieszeni” poszczególnego pracownika i być może krytykowana przez tych, którzy dostaną mniej niż się spodziewali, a nawet mniej niż średnia kwota podwyżki. 

Porozumienie na kolei – wzrost wynagrodzeń od lipca

Porozumienie obejmuje także najniższą oraz maksymalną kwotę wzrostu wynagrodzenia, odpowiednio 250 zł i 800 zł. Jak informują związkowcy, ewentualna wyższa podwyżka musi zawierać uzasadnienie przesłane do Biura Spraw Pracowniczych Centrali PLK.

Zobacz także: Kolej wodorowa w Polsce: PKN ORLEN i Alstom podejmują strategiczną współpracę

Porozumienie jest wynikiem rozmów na kolei, które toczyły się od miesięcy. Jeszcze w maju związkowcy oczekiwali podwyżek na poziomie 750 zł do wynagrodzenia zasadniczego. Na taką kwotę nie chciał przystać zarząd PLK, który w odpowiedzi zaproponował 433 zł. Negocjacje pomiędzy stronami zakończyły się 2 czerwca 2022 roku, a ich wynik ma wejść w życie z początkiem lipca. Podpisany protokół ustaleń w sprawie wdrożenia podwyżki płac będzie skutkował wyższymi pensjami, które trafią na konto pracowników do 10 sierpnia.

Zauważalnym trendem w Polsce jest coraz częstsze skłanianie się ku kolei. Jest to związane m.in. ze wzrostem cen paliw. Pomimo że ceny biletów w ostatnich miesiącach również podrożały, w wielu przypadkach podróż koleją pozostaje dobrą alternatywą.

PKP Intercity w jeden dzień przewiozło ćwierć miliona pasażerów

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button