PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Magazyny

Coraz więcej nowoczesnych magazynów w Polsce! Klienci zwracają się ku zielonym certyfikatom

W Polsce przybywa nowoczesnych budynków. Widoczne to jest szczególnie w odniesieniu do rynku magazynowego. Rośnie liczba obiektów, które posiadają jeden z certyfikatów ekologicznego budownictwa. Zielone certyfikaty w logistyce świadczą o zaangażowaniu w neutralizowaniu wpływu danego obiektu na środowisko. 

Rośnie liczba certyfikowanych budynków w sektorze magazynowo-przemysłowym

Według raportu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego zatytułowanego „Zrównoważone Certyfikowane Budynki” Polska jest liderem regionalnym, jeśli chodzi o liczbę certyfikowanych obiektów. Organizacja wskazuje na utrzymujący się trzeci rok wzrost certyfikowanych powierzchni w sektorze magazynowo-przemysłowym. To głównie zasługa dynamicznego rozwoju e-commerce i strategicznej lokalizacji Polski na mapie Europy. Analitycy wskazują, że rok wcześniej przybyło 86 certyfikowanych obiektów w tym sektorze, natomiast w okresie marzec 2021 – marzec 2022 oddano do certyfikacji aż 171 budynków.

PLGBC

Jeśli chodzi o liczbę certyfikowanych budynków według lokalizacji, na pierwszym miejscu niezmiennie utrzymuje się województwo mazowieckie. Wykres pokazuje znaczną asymetrię pomiędzy Warszawą i okolicznymi miejscowościami a pozostałą częścią kraju. Coraz więcej certyfikowanych budynków można wyróżnić w województwach: małopolskim, śląskim oraz dolnośląskim. Zdecydowanie najpopularniejszym certyfikatem jest BREEAM. Nieco mniej jest LEED oraz HQE.

PLGBC

Zobacz także: Żabka buduje nowy obiekt magazynowy. To największa inwestycja infrastrukturalna sieci

Katarzyna Krześniak, Permits & Sustainable Construction Manager NG Concept wskazuje w raporcie na:

Rynek sektora magazynowego staje się coraz bardziej wymagający pod względem zrównoważonego rozwoju. Liderzy rynku mają już w swoim portfolio całą gamę rozwiązań związanych zarówno z wymogami certyfikacji wielokryterialnej, jak i strategią ESG. Co więcej, sam certyfikat nie jest już opcjonalny czy nawet wystarczający, a stanowi obecnie podstawowy wymóg rynku, poszukiwany przez coraz więcej klientów, jako potwierdzenie wysokiego standardu środowiskowego obiektów.

Zobacz także: W ramach Programu Fabryka powstaje nowoczesny biurowiec Urbi Ferro

Magda Szubert, Concept Development Manager Ecophon Saint-Gobain wskazuje na rzeczywiste zmiany w podejściu klientów do ekologii:

Wśród klientów obserwujemy większą chęć faktycznego obniżania wpływu na środowisko nie tylko budynków biurowych, ale także ich wnętrz. Jest też coraz większa świadomość tego, że materiały wykończeniowe i wyposażenie mają duży udział w ogólnym śladzie środowiskowym budynku. Może to brzmieć jak truizm, jednak do tej pory uwagę poświęcano głównie kosztom środowiskowym związanym z funkcjonowaniem obiektu.

Zielone certyfikaty w logistyce – Polska liderem w Europie Środkowo-Wschodniej

Polski rynek magazynowy znacząco wyróżnia się na tle regionu. Obecnie 45% wszystkich budynków certyfikowanych z regionu Europy Środkowo-Wschodniej zlokalizowanych jest w Polsce, co przekłada się na 1359 obiektów. Przed dekadą całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej na rodzimym rynku nieznacznie przekraczały 7 mln mkw. Obecnie jest to 25 mln mkw., z czego 41% wyróżniono certyfikatami.

Obecnie duże znaczenie ma obserwowana sytuacja gospodarcza szczególnie w odniesieniu do mniejszej dostępności materiałów budowlanych. Zmusza to decydentów do zwrócenia się ku nowym alternatywnym rozwiązaniom, które będą w stanie zastąpić tradycyjne metody. W szerszej perspektywie może to znacząco wpłynąć na przetasowanie sił i przyspieszenie dekarbonizacji całego rynku. Poszukiwanie innowacji często wiąże się ze zwracaniem się ku rozwiązaniom bardziej ekologicznym, szczególnie w perspektywie wizerunku danej firmy.

Adidas buduje we Włoszech centrum logistyczne, które ma obsługiwać 18 000 paczek na godzinę

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button