DrogowyTransport

Tajpej chroni mieszkańców przed upałem. Skrócono działanie sygnalizacji

Tajpej chroni mieszkańców przed upałami, skracając przerwy w działaniu sygnalizacji świetlnej. Celem tego zabiegu jest nienarażanie pieszych, rowerzystów i motocyklistów na długie oczekiwanie na przejazd podczas upałów.

Tajpej skraca działanie sygnalizacji

Władze tajwańskiej metropolii Tajpej, skróciły czas działania sygnalizacji świetlnej na ponad 770 skrzyżowaniach, aby uchronić pieszych, rowerzystów i motocyklistów przed długim oczekiwaniem w tropikalnym upale. Średnio czas oczekiwania na sygnał skróci się o 30 sekund na każdym z nich. Nowe godziny będą obowiązywać w godzinach od 9 do 16.30 do września.

Lato w Tajpej jest gorące i wilgotne, z temperaturą dochodzącą do 35 stopni Celsjusza w lipcu i sierpniu. Co roku wzbudza to obawy ekspertów, którzy doradzają mieszkańcom, jak uniknąć udaru cieplnego i oparzeń słonecznych.

Taka pogoda może być bardzo nieprzyjemna dla motocyklistów i pieszych, którzy zatrzymują się na światłach i są narażeni na palące słońce – powiedział Wang Yao-tcho, dyrektor Biura Ruchu Drogowego.

Długie oczekiwanie pieszych na przejściach jest szeroko dyskutowanym tematem w Tajpej, gdzie mieszka 2,6 mln ludzi. Jeden z internautów napisał:

W pobliżu mojego mieszkania znajduje się sygnalizacja świetlna, na której zmiana światła na zielone trwa dwie minuty lub dłużej. A potem mija tylko 15 sekund, które muszę poświęcić na przejście przez cztery pasy ruchu.

Inni dzielili się swoimi sztuczkami na uniknięcie czekania – od sprintu na zielonym świetle, przez przejście na inne skrzyżowanie, po przejeżdżanie na czerwonym świetle, co oczywiście spotyka się z niechęcią większości Tajwańczyków.

Czytaj też: Tajwańska firma U-Ming ochrzciła nowy ekologiczny masowiec

Lato w Tajpej

Ruch uliczny w Tajpej nie należy do najbardziej chaotycznych w azjatyckich miastach, ale istnieją powszechne obawy dotyczące bezpieczeństwa, w szczególności wśród kierowców skuterów, którzy nie ustępują pierwszeństwa na przejściach dla pieszych. Niektórzy komentujący twierdzili, że zielone światło często nie trwa wystarczająco długo dla starszych mieszkańców i że bezpieczniej jest poczekać kilka sekund, aż pojazdy przejeżdżające na czerwonym świetle przejadą przez przejście.

Miejski urząd ds. ruchu drogowego wprowadził podobne zmiany latem 2019 roku na około 430 skrzyżowaniach, a w 2020 roku na 560, również powołując się na ryzyko upału dla oczekujących pieszych i motocyklistów. W związku ze wzrostem temperatury na świecie naukowcy twierdzą, że lata na Tajwanie będą coraz dłuższe i gorętsze.

W raporcie Hsu Huang-hsiung, pracownika naukowego Centrum Zmian Środowiskowych Academica Sinica, stwierdzono, że w ubiegłym roku średnia roczna temperatura na Tajwanie wzrosła o 1,6°C w ciągu ostatnich 110 lat, przy czym w ostatnich dziesięcioleciach nastąpił gwałtowny wzrost. Sezon letni na Tajwanie wydłużył się do 120-150 dni, a do 2060 r. może całkowicie wyprzeć zimę.

Czytaj też: Najdroższe miasta świata znajdują się w Azji. Miasta Unii Europejskiej daleko w tyle

Shopee najczęściej pobieraną aplikacją e-commerce na świecie! AliExpress i Amazon w tyle

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button