KolejowyTransport

Finansowanie z EBOR-u pozwoli utrzymać ruch ukraińskich pociągów

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podpisał umowę, na mocy której 50 mln euro z wcześniej uzgodnionego kredytu na poprawę infrastruktury zostanie przeznaczone na pilne zapewnienie płynności finansowej, aby utrzymać ruch ukraińskich pociągów i umożliwić narodowym liniom kolejowym Ukrzaliznytsia utrzymanie podstawowych usług po rosyjskiej inwazji. Część kredytu z EBOR zostanie zabezpieczona przez Europejski Fundusz Zrównoważonego Rozwoju (EFSD), który jest mechanizmem finansowym Planu Inwestycji Zewnętrznych UE.

Kredyt pomoże utrzymać ruch ukraińskich pociągów

EBOR pierwotnie zgodził się udzielić pożyczki w wysokości 150 mln euro na modernizację i elektryfikację linii DolińskMikołówKołosiwka, ale kwota ta nie została jeszcze wypłacona. Umowa o zmianie przeznaczenia została podpisana podczas wirtualnej ceremonii 10 czerwca przez prezes EBOR Odile Renaud-Basso, ministra finansów Ukrainy Sergii Marchenko oraz dyrektora generalnego Ukrzaliznytsia Oleksandra Kamyshina. Renaud-Basso powiedział, że finansowanie pozwoli utrzymać ruch ukraińskich pociągów i będzie „wspierać przepływ towarów i osób, w tym przesiedleńców, oraz pomagać w utrzymaniu powiązań handlowych Ukrainy ze światem zewnętrznym”.

Od pierwszych dni wojny personel Ukrzaliznytsia wykazał się heroizmem, przenosząc naszych obywateli do bezpieczniejszych regionów Ukrainy i zapewniając bezpieczeństwo humanitarne Ukrainy, za co jesteśmy im ogromnie wdzięczni. Dzisiejsza umowa pomoże zapewnić odpowiednie finansowanie potrzeb Ukrzaliznytsia – powiedział ukraiński minister finansów Sergii Marchenko.

Czytaj też: Ukraina przebuduje swoje tory kolejowe, aby uzyskać standard europejski

Ukraińskie koleje potrzebują pomocy

Kamyshin powiedział, że podejmowane są pierwsze kroki w kierunku „planu Marshalla odbudowy Ukrainy”, a 50 mln euro pomoże Ukrzaliznytsia uporać się ze znacznymi szkodami, jakie spowodowała inwazja. Część kredytu z EBOR zostanie zabezpieczona przez Europejski Fundusz Zrównoważonego Rozwoju (EFSD), który jest mechanizmem finansowym Planu Inwestycji Zewnętrznych UE.

Musimy skupić się nie tylko na odporności naszej pracy, ale również na odbudowie gospodarki kraju. Musimy zapewnić Ukraińcom możliwość powrotu do domu. Ta pożyczka ma kluczowe znaczenie dla utrzymania naszej stabilnej płynności finansowej. Jestem wdzięczny instytucjom międzynarodowym za nieustanne wsparcie i mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli zaprezentować rzeczywiste i skuteczne rezultaty naszego partnerstwa – powiedział dyrektor generalny Ukrzaliznytsia Oleksandr Kamyshin.

Czytaj też: Fundusz odbudowy dla Ukrainy: „Mówimy nie o milionach, ale o bilionach”

Austriacy nie przedłużą linii kolejowej do Wiednia przez… wojnę na Ukrainie

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button