Magazyny

Panattoni sfinalizowało rekordowy zakup gruntów w Szwecji

Transakcja jest warta ok. 300 mln euro

Panattoni sfinalizował największą transakcję nabycia gruntów strefowych na rynku szwedzkim. Rekordowy zakup gruntów w Szwecji kosztował Panattoni 3,1 mld SEK (ok. 300 mln EUR) i obejmuje siedem działek o łącznej powierzchni 121,3 ha w regionie Sztokholmu i Skanii. Sprzedającym była firma Kilenkrysset, szwedzki rodzinny właściciel nieruchomości i deweloper.

Rekordowy zakup gruntów w Szwecji z olbrzymim potencjałem inwestycyjnym

Teren posiada pozwolenia na budowę oraz potencjał do wybudowania 661 450 mkw powierzchni najmu brutto, przy szacowanej całkowitej inwestycji wynoszącej ponad 10 mld SEK (ok. 1 mld euro).

Robert Dobrzycki, CEO & Co-Owner Panattoni Europe and India, powiedział:

Panattoni przyspiesza ekspansję na rynkach Europy Zachodniej, a ta rekordowa szwedzka transakcja gruntowa jest prawdopodobnie najbardziej spektakularnym wejściem na nowy rynek, jakie do tej pory udało nam się osiągnąć. Transakcja została sfinalizowana zaledwie sześć miesięcy po otwarciu przez Panattoni pierwszego szwedzkiego biura w Göteborgu, co jest wyrazem uznania dla umiejętności lokalnego zespołu i naszej zdolności do szybkiego rozmieszczania kapitału instytucjonalnego na skalę, gdy tylko nadarzy się okazja.

Panattoni planuje budowę 19 magazynów spekulacyjnych na siedmiu terenach typu greenfield. Szesnaście z nich zostanie wybudowanych w regionie Mälardalen w Strängnäs, Nykvarn i Enköping na zachód od Sztokholmu, w pobliżu autostrad E18 i E20. Dwa osiedla będą zlokalizowane w Rosersberg, 30 km na północ od centrum Sztokholmu, przy autostradzie E20. Jedna inwestycja będzie zlokalizowana w Staffanstorp, 6 km na wschód od Malmö, w pobliżu autostrady E6.

Zobacz także: Rekordowy rok Panattoni w Polsce. Transakcje z InPostem i Zalando

Inwestycje Panattoni w Szwecji
Teren, na którym zostanie wybudowane większość magazynów planowanych przez Panattoni

Jan Persson, Dyrektor Generalny Kilenkrysset, powiedział:

Wartości Panattoni są zgodne z Kilenkrysset i łączy nas wiele podobieństw. Carl Panattoni, założyciel i właściciel Panattoni, jest w tym samym wieku co ja, i podobnie jak Kilenkrysset, Panattoni również został założony w 1986 roku. Przy naszym pokaźnym banku ziemi wynoszącym około 30 milionów metrów kwadratowych i naszych długoterminowych zobowiązaniach w zakresie szczegółowego planowania, jak również budowy i finansowania infrastruktury naszych obszarów, nie jesteśmy w stanie samodzielnie budować i rozwijać się na wszystkich posiadanych gruntach. Z Panattoni znaleźliśmy partnera, który spełni życzenia zarówno Kilenkrysset, jak i naszych gmin: szybki i szeroko zakrojony plan rozwoju, który w połączeniu z pozytywnym nastawieniem gmin, według szacunków, pozwoli na stworzenie tysięcy miejsc pracy. Inwestycja Panattoni będzie ważnym wkładem w rozwój regionu Mälardalen przez wiele lat.

Fredrik Jagersjö Rosell, Dyrektor Zarządzający Panattoni Sweden, stwierdził natomiast, że:

Pierwszorzędny teren inwestycyjny, który Panattoni nabył od Kilenkrysset, leży w samym sercu szwedzkiego Złotego Trójkąta, skupiającego centra magazynowo-dystrybucyjne w południowych regionach, obramowanych przez miasta Sztokholm, Göteborg i Malmö. W Złotym Trójkącie koncentruje się 80% biznesu i ludności kraju, znajdują się tu najważniejsze porty, największe lotniska i główne szlaki transportowe. Ponieważ wysoki popyt na powierzchnie logistyczne wciąż przewyższa rekordową podaż na rynku szwedzkim w ubiegłym roku, a wskaźniki pustostanów są na bardzo niskim poziomie, jesteśmy przekonani, że nasze najbliższe inwestycje będą odpowiedzią na duży apetyt najemców na nowoczesne, zrównoważone magazyny.

Złoty Trójkąt

Panattoni jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się firm w branży deweloperskiej w Europie. Spółka regularnie rozwija swoją działalnośćm, wchodząc na nowe rynki. Przykładem jest choćby opisywana transakcja w Szwecji. Panattoni jest obecnie największym deweloperem przemysłowym w Europie. Według rankingu PropertyEU Panattoni ukończyło w Europie na przestrzeni ostatnich trzech lat blisko 7 mln mkw. powierzchni magazynowej.

Panattoni największym deweloperem przemysłowym w Europie

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button