DrogowyInfo z rynkuTransport

Chiny dominują przemysł baterii jonowo-litowych. USA i Europa z niewielkim udziałem w rynku

W obliczu coraz większej popularności samochodów elektrycznych, podyktowanej m.in. przepisami unijnymi, rośnie znaczenie przedsiębiorstw zajmujących się produkcją akumulatorów. Baterie litowo-jonowe produkowane są głównie w Chinach, które kontrolują rynek.

Baterie litowo-jonowe – produkcja w Chinach

Branża baterii litowo-jonowych skupia się głównie w Chinach. Według danych na 2020 rok Chiny odpowiadały za 76% światowej produkcji. Jak wskazują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego to rezultat budowanego od lat łańcucha dostaw. Firmy chińskie wydobywają ponad połowę światowej produkcji kobaltu. W Demokratycznej Republice Konga są właścicielami 15 z 19 kopalń. Ponadto eksploatują lit w Chile i Australii, przez co produkują ponad 60% rafinowanego litu i 70% kobaltu (Więcej: Inwestycje Chin w Argentynie: Pekin inwestuje 380 mln USD w wydobycie litu).

Zobacz także: LG Energy Solution prognozuje wzrost popytu na baterie dla aut

W związku z zamknięciem fabryk w Szanghaju i przedłużającym się lockdownem branża działa w warunkach niedoborów i zmniejszonego popytu. W kwietniu popyt na samochody elektryczne spadł o 38,3%. Nadzieją na odbicie może być jednak stopniowy powrót do normalności, który zwiastuje otwieranie gospodarki, począwszy od czerwca.

Zobacz także: Prognozy dla Chin 2022. Analitycy przewidują wolniejszy wzrost niż w USA

Wzrost znaczenia baterii w kontekście rozwoju branży elektryków

Jak widać na powyższym wykresie, do 2025 roku udział Chin w produkcji baterii litowo-jonowych nieco się zmniejszy. Istotny jest jednak wolumen, co jest szczególnie istotne w kontekście dynamicznie rozwijającego się rynku elektryków. Chiny będą kontrolować większość rynku, przez co mogą wpływać na ceny oraz sytuację rynkową.

Na uwagę zasługuje również prognozowany wzrost produkcji w Europie, szczególnie w odniesieniu do pakietu Fit for 55, który przewiduje, że od 2035 roku nowe samochody będą tylko elektryczne. Należy jednak wziąć pod uwagę, że pomimo iż będziemy produkować więcej, wciąż Chiny będą kontrolować rynek. W tym kontekście już dawno poczyniono szereg inwestycji na całym świecie. Pekin finansuje wydobycie litu m.in. na obszarze tzw. trójkącie litowym, który obejmuje swoim zasięgiem m.in. terytorium Argentyny. Ponadto, w tym roku Chińczycy kupili trzy afrykańskie kopalnie litu w ciągu zaledwie czterech miesięcy (Więcej: Chińczycy kupują kopalnie litu w Zimbabwe. Trzy w ciągu czterech miesięcy).

Eksport baterii elektrycznych z Polski wzrósł w 10 lat o blisko 1000%

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Back to top button