PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyTransport

Od początku czerwca niemiecka policja korzysta z nowego narzędzia! Radary wyłapują kierowców korzystających z telefonu

Od początku czerwca niemiecka policja będzie używać nowego narzędzia do kontroli kierowców. Podobnie jak służby z Niderlandów, drogówka zostanie wyposażona w inteligentny radar, który monitoruje zachowanie kierowców w pojeździe, skupiając się głównie na obsłudze telefonu komórkowego. Nowe radary w Niemczech instalowane są w ramach programu pilotażowego, jednak niewykluczone, że w przyszłości będą stosowane na znacznie szerszą skalę. 

Nowe radary w Niemczech – początek rewolucji na drogach?

MONOcam kontroluje zachowanie kierowców w kabinie dotyczące użytkowania telefonów komórkowych. Nadrenia-Palatynat rozpoczyna pilotażowy program. Karani będą kierowcy, którzy obsługują smartfon, jednocześnie prowadząc samochód.

Dotychczas niemieckiej policji trudno było wykryć naruszenie przepisów i odpowiednio je udokumentować. Nowe narzędzie będzie kontrolować kierowców w zakresie korzystania z telefonów komórkowych lub tabletów bez zestawu głośnomówiącego. Pierwsze testy przeprowadzane w Moguncji pokazały, że pomimo znaku ostrzegającego o radarze dochodziło do około 20 naruszeń na godzinę.

Raben

Zobacz także: W planach trzy kolejne obwodnice: Bełchatowa, Pragi i Kwaskowa

Jak policja będzie wykorzystywać nowy radar?

Służby będą instalować nowe radary nad drogą, na przykład na mostach autostradowych. Kamery są skierowane w dół i robią zdjęcia kierowcom przez przednią szybę. Urządzenia o wysokiej rozdzielczości mogą  pracować o każdej porze dnia i przy każdej pogodzie. Tak zwany system monocam monitoruje obecność telefonu komórkowego w obszarze kierowcy oraz specyficzne ułożenie rąk na kierownicy. Jeśli oba kryteria zostają spełnione przez kierowcę, radar wykonuje zdjęcie. Następnie zdjęcie trafia do policjantów, którzy weryfikują czy kierowca rzeczywiście korzystał z telefonu w czasie jazdy.

Zobacz także: Motoryzacja w Grupie Wyszehradzkiej słabnie, w Polsce umacnia się

Kierowcy, którzy zostaną przyłapani na korzystaniu z telefonu komórkowego za kierownicą, muszą zapłacić grzywnę w wysokości 100 euro i odebrać jeden punkt karny. Kierowcy są informowani o nadzorze za pomocą nowo opracowanego piktogramu. Na znaku napisano: „Zakaz telefonów komórkowych nadzoru”. Rozwiązanie to zostało już wprowadzone na stałe przez służby w Niderlandach. Obecnie korzystanie z telefonów komórkowych postrzegane jest jako główna przyczyna wypadków w ruchu drogowym.

Girteka zmienia logo oraz skłania się ku Odpowiedzialnej Logistyce. Co to oznacza dla branży?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button