DrogowyPrzemysł 4.0Transport

Nowe akumulatory Tesli będą mogły być wykorzystywane nawet przez 100 lat! Pojawiają się dokumenty patentowe

Coraz większa obecność elektryków w branży motoryzacyjnej i na ulicach skłania korporacje do opracowywania nowych rozwiązań, które mogłyby zapewnić przywództwo technologiczne. Ośrodek badawczy Tesli prowadzi badania nad akumulatorami, które mogłyby funkcjonować nawet 100 lat. 

Akumulatory Tesli użytkowane nawet przez 100 lat?

Tesla Advenced Battery Research w Kanadzie funkcjonuje od 2016 roku, intensywnie pracując nad nowymi rozwiązaniami oraz nad opatentowaniem obecnych. Jednym z możliwych przełomów w branży są akumulatory. Na podstawie wstępnych badań ośrodka badawczego z Dalhousie University odnawialne akumulatory Tesli mogłyby być używane nawet przez 100 lat, jeśli temperatura jest utrzymywana na stałym poziomie 25 st. C:

Kulometria o ultrawysokiej precyzji i elektrochemiczna spektroskopia impedancyjna są wykorzystywane w celu uzupełnienia wyników cyklicznych i zbadania przyczyn poprawy wydajności ogniw NMC. Ogniwa NMC, szczególnie te zbalansowane i naładowane do 3,8 V, wykazują lepszą sprawność kulombowską, mniejszy spadek pojemności i wyższą gęstość energii w porównaniu z ogniwami LFP i przewiduje się, że ich żywotność będzie zbliżona do wieku w temperaturze 25°C.

Jednym z rozwiązań może być użycie elektrolitu z solami litu LiFSI. Naukowcy podkreślili, że zasadne może być zastosowanie innych związków opartych na niklu w tym tych, w których nie występuje kobalt lub jest on o niskiej zawartości kobaltu. To stanowiłoby niemały przełom, obecnie kobalt postrzega się jako jeden z filarów zielonej transformacji.

Zobacz także: „Brytyjska Tesla” chce wprowadzić na rynek jednocześnie furgonetkę, autobus i samochód osobowy

Konkurent dla akumulatorów z ogniwami LFP

Akumulator niklowy ma być konkurentem akumulatorów z ogniwami LFP. Obecnie trwają prace nad możliwością skalowania produkcji oraz zastosowania wynalazków w przemyśle. Niedawno opublikowano dokument będący podstawą do patentu. Akumulator ma być nie tylko długowieczny, ale również konkurować z obecnymi gęstością energii (liczba ogniw wpływająca na zasięg samochodu).

Zobacz także: Indonezja chce ożywić przemysł niklowy. W tle umowa z Teslą

Tesla współpracuje z najlepszym specjalistą. Naukowiec Jeffem Dahnem wiele lat poświęcił na badania nad magazynami energii, ich zastosowania oraz komercyjnego wykorzystania w przyszłości. Pracuje nad akumulatorami litowo-jonowymi praktycznie od czasu ich wynalezienia. Co więcej, przypisuje się mu sukces związany z wydłużeniem cyklu życia komórek, co bezpośrednio przełożyło się na ich późniejszą komercjalizację. Obecnie praca naukowca skupia się głównie na potencjalnym wzroście gęstości energii i trwałości, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów, co ma duże znaczenie dla przyszłości całej branży.

Tesla wznowi produkcję w Szanghaju. W tle obawy o utrzymanie produkcji

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button