MorskiTransport

Rosja utworzy korytarz humanitarny dla statków, ale stawia warunek

Rosja jest gotowa utworzyć korytarz humanitarny dla statków opuszczających Ukrainę, ale pod pewnymi warunkami. Jak powiedział wiceminister spraw zagranicznych Rosji Andriej Rudenko, Rosja zrobi to w zamian za zniesienie niektórych sankcji.

Potrzebny jest korytarz humanitarny dla statków

Ukraińskie porty nad Morzem Czarnym są zablokowane od czasu wysłania przez Rosję tysięcy żołnierzy na Ukrainę 24 lutego, a ponad 20 milionów ton zboża utknęło w silosach w tym kraju. Rosja i Ukraina odpowiadają za prawie jedną trzecią światowych dostaw pszenicy, a brak znaczącego eksportu zboża z ukraińskich portów przyczynia się do narastającego światowego kryzysu żywnościowego. Ukraina jest również głównym eksporterem kukurydzy i oleju słonecznikowego. Zachodnie mocarstwa dyskutują nad pomysłem utworzenia „bezpiecznych korytarzy” dla eksportu zboża z ukraińskich portów, dodając, że każdy taki korytarz humanitarny dla statków będzie wymagał zgody Rosji.

Również prezydent Wołodymyr Zełenski wezwał do odblokowania ukraińskich portów, zajętych przez Rosję. Ukraiński prezydent apelował, że konieczne jest natychmiastowe działanie, aby umożliwić eksport pszenicy i zapobiec światowemu kryzysowi żywnościowemu.

Ważne jest, aby zapobiec kryzysowi żywnościowemu na świecie spowodowanemu agresywnymi działaniami Rosji. Należy podjąć natychmiastowe działania w celu odblokowania ukraińskich portów dla eksportu pszenicy – napisał Zełenski na Telegramie.

Blokada ukraińskich portów przez Rosję zwiększyła niestabilność na międzynarodowych rynkach finansowych, powodując wzrost cen towarów. Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że problem światowego bezpieczeństwa żywnościowego nie może zostać rozwiązany bez przywrócenia ukraińskiej produkcji rolnej na rynek światowy.

Czytaj też: Prezydent Zełenski wezwał do odblokowania ukraińskich portów

Rosja utworzy korytarz humanitarny, ale…

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Andriej Rudenko powiedział, że Rosja jest gotowa zapewnić korytarz humanitarny dla statków przewożących żywność, które mogłyby opuścić Ukrainę, w zamian za zniesienie niektórych sankcji.

Wielokrotnie podkreślaliśmy, że rozwiązanie problemu żywnościowego wymaga kompleksowego podejścia, w tym zniesienia sankcji nałożonych na rosyjski eksport i transakcje finansowe. Wymaga to również rozminowania przez stronę ukraińską wszystkich portów, w których zakotwiczone są statki. Rosja jest gotowa do zapewnienia niezbędnego przejścia humanitarnego, co czyni każdego dnia – powiedział Rudenko.

Rudenko dodał też, że ewentualna eskorta zachodnich okrętów dla ukraińskich statków przewożących zboże „poważnie zaostrzyłaby sytuację na Morzu Czarnym”. Wielka Brytania poinformowała we wtorek, że nie ma planów wysłania brytyjskich okrętów wojennych, aby pomóc w wyprowadzeniu eksportu żywności z zablokowanego ukraińskiego portu w Odessie, który jest głównym głębokowodnym portem Ukrainy.

Wiceminister dodał, że Rosja jest w tej sprawie w kontakcie z ONZ. Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało też, że port w Mariupolu, ukraińskim mieście zajętym przez Rosję, działa normalnie po tym, jak rosyjskie siły zakończyły usuwanie stamtąd min. Przypomnijmy, że Rosjanie oskarżają Ukrainę o podkładanie min dryfujących na Morzu Czarnym. Wszystko jednak wskazuje na to, że sami te miny podkładają.

Czytaj też: Bezpieczeństwo żywnościowe Indii jest zagrożone. Nadchodzi fala głodu

Pierwszy statek z ukraińską rudą opuścił port w Świnoujściu

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button