DrogowyE-commerceTransport

Amazon chce wprowadzić monitoring w samochodach dostawczych na terenie Wielkiej Brytanii

Kilka miesięcy temu było głośno o wprowadzeniu systemu monitoringu w samochodach dostawczych Amazon w USA. Okazuje się, że gigant e-commerce rozważa podobne rozwiązanie w Europie. Amazon chce wdrożyć inteligentny monitoring w brytyjskich dostawczakach. 

Amazon chce wprowadzić monitoring w samochodach firmowych na terenie Wielkiej Brytanii

Amazon od dwóch lat sukcesywnie wdraża system monitoringu. Na początku pandemii zainstalowanie kamer w magazynach argumentowano kontrolą przestrzegania zasad dotyczących dystansu społecznego w obliczu wzrostu zachorowań i nadchodzącej pandemii. Rok później zdecydowano się na zainstalowanie kamer w samochodach dostawczych obsługujących klientów giganta e-commerce na rynku amerykańskim. Wówczas  uzasadniano tę decyzję troską o pracowników i próbą zwiększenia bezpieczeństwa. Aktualnie Amazon rozważa wprowadzenie monitoringu AI w samochodach dostawczych w Wielkiej Brytanii.

Zobacz także: Flipkart i Amazon chcą dołączyć do otwartej sieci e-commerce ONDC

Monitoring spotyka opór ze strony pracowników

System kamer nagrywa na bieżąco sytuacji w kabinie kierowcy. Monitoring oparty jest o AI, która ma za zadanie wykrywać niewłaściwe zachowania i złe praktyki w pracy kierowcy. Materiał jest następnie zapisywany i służy do całościowej oceny pracy danego kierowcy. Jak podaje Amazon, od czasu wprowadzenia tej technologii w USA liczba wypadków spadła o 48%, natomiast przypadki kierowania bez zapiętych pasów bezpieczeństwa spadły o 60%. Rzecznik Amazon cytowany przez Telegraph dodał również, że:

Celem wprowadzenia tej technologii jest zapewnienie bezpieczeństwa kierowcom i społeczności, nie ma innego powodu. Przeprowadziliśmy kompleksową ocenę prywatności danych zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Technologia, która pojawia się na rynku brytyjskim, zostanie zaimportowana z USA. Amazon używa dwóch kamer do nagrywania materiału ze swoich furgonetek, jedna znajduje się w środku, druga na zewnątrz, gdzie nagrywa otoczenie wokół furgonetki. W przypadku ostrego hamowania, nadmiernej prędkości oraz wykrycia rozproszenia uwagi kierowcy system informuje kierowcę o naruszeniu przepisów poprzez sygnały głosowe. Materiał jest również wysyłany do biura, gdzie jest poddawany analizie.

Silkie Carlo, dyrektor Big Brother Watch, skomentowała nowe przepisy:

Ten rodzaj ukierunkowanego nadzoru może w rzeczywistości grozić rozproszeniem uwagi kierowców, nie mówiąc już o demoralizacji ich. To jest złe dla praw pracowników i okropne dla prywatności w naszym kraju.

Zobacz także: Powstał pierwszy w historii USA związek zawodowy w Amazon

Działania wdrażane przez Amazon spotykają znaczny opór ze strony osób prowadzących kampanie na rzecz prywatności i aktywistów.

Amazon odnotował stratę w wysokości 3,8 miliarda dolarów

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button