PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
MorskiTransport

Największy port świata wraca do normalności po lockdownie

Szanghaj powoli wychodzi z wyczerpującego lockdownu, który praktycznie unieruchomiła miasto od marca. Chociaż port w Szanghaju, który obsługuje jedną piątą chińskiego transportu morskiego, działał przez cały czas, to jego przepustowość była znacznie ograniczona. Wiele przesyłek zostało anulowanych, przełożonych lub przekierowanych do innych chińskich megaportów, takich jak Ningbo-Zhousan.

Port w Szanghaju wychodzi z lockdownu

Ponieważ miasto ma zostać ponownie otwarte 1 czerwca, port w Szanghaju będzie pracował na pełnych obrotach, a producenci będą starali się nadrobić zaległości, co wywoła poważny efekt domina na całym świecie. Jest to przykład destabilizacji globalnych łańcuchów dostaw w 2022 r. w sposób, który nie był oczywisty na początku roku. W styczniu przewidywano zakłócenia, ponieważ gospodarka światowa nadal podnosiła się po pandemii. W rzeczywistości sytuacja uległa pogorszeniu.

Oprócz Szanghaju, lockdowny dotknęły także inne duże chińskie porty, takie jak Shenzhen. Do tego dochodzi Ukraina. Wojna spowodowała wzrost cen towarów i usług nawet powyżej prognozowanych na 2022 rok, a także zwiększyła trudności logistyczne. Według indeksu globalnej presji w łańcuchu dostaw opracowanego przez nowojorską Rezerwę Federalną, który uwzględnia takie kwestie jak stawki frachtowe, czas dostawy i zaległości, łańcuchy dostaw znajdują się pod bezprecedensową presją – a ostatnio sytuacja się pogarsza.

Wpływ wojny na ceny energii i paliw sprawił, że zarówno produkcja, jak i transport stały się ogólnie droższe, co spotęgowało skutki problemów z COVID w Chinach. Uderzyło to w największych zachodnich graczy, takich jak Apple, Tesla, Adidas, Amazon i General Electric. Złagodzenie restrykcji w Chinach pozwoliło niektórym z nich, takim jak Volkswagen i Tesla, na wznowienie produkcji, ale opóźnienia logistyczne nadal się utrzymują, co ma wpływ na wszystkie produkty, od opieki zdrowotnej po gadżety rozrywkowe.

Czytaj też: Lockdown w Chinach utrudnia odbudowę łańcucha dostaw

Globalny łańcuch dostaw znów zakłócony

Nawet jeśli port w Szanghaju wróci do normalności i nie dojdzie do kolejnych lockdownów w Chinach, a kryzys na Ukrainie nie rozprzestrzeni się, globalny łańcuch dostaw będzie pod dużą presją przez resztę roku. Według jednego z ostatnich badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, trzy czwarte firm uważa, że rok 2023 również będzie trudny. Zwłaszcza w przypadku mniejszych firm brak umiejętności dostosowania się do zmieniającego się otoczenia może zagrozić ich przetrwaniu. W czasach, gdy obawy przed recesją są już na wyciągnięcie ręki, może to jeszcze bardziej utrudnić długoterminowe ożywienie gospodarcze.

Jednak przynajmniej w perspektywie średnioterminowej istnieją powody do ostrożnego optymizmu. Przez dziesięciolecia większość łańcuchów dostaw koncentrowała się na obniżaniu kosztów. Produkcja była zlecana wyspecjalizowanym dostawcom, najlepiej w krajach o niższych kosztach pracy. Firmy utrzymywały minimalne zapasy i korzystały z krótkoterminowych kontraktów, aby być jak najbardziej elastyczne. Słabe punkty tego systemu zostały obnażone przez COVID i wojnę handlową między USA a Chinami, dlatego obecnie wiele firm kładzie większy nacisk na to, by być odpornym i mieć jaśniejszy obraz wszystkich dostawców w łańcuchu.

Firmy dywersyfikują także bazę dostawców, aby nie być tak zależnymi od Chin. Amerykańscy gracze, tacy jak Walmart, Boeing i Ford, już zwracają się ku lokalizacjom bliższym ich rynkom macierzystym, a wiele firm z Wielkiej Brytanii i Europy kontynentalnej idzie w ich ślady. Takie zmiany powinny przynajmniej sprawić, że łańcuchy dostaw będą w przyszłości nieco bardziej wytrzymałe, nawet jeśli prawdopodobnie doprowadzi to również do wzrostu cen. Równocześnie obserwujemy wysiłki zmierzające do przewidywania przyszłych kryzysów. UE i USA planują opracowanie systemu wczesnego ostrzegania w celu identyfikacji przyszłych globalnych zakłóceń w łańcuchach dostaw półprzewodników. Takie podejście byłoby warte wdrożenia. Łańcuchy dostaw przechodzą obecnie najbardziej burzliwy okres od wielu lat, ale wyciągnięcie wniosków i dostosowanie się do sytuacji pozwoli, miejmy nadzieję, uniknąć najgorszego w przyszłości.

Czytaj też: Zamówienia internetowe Amazon opóźnione przez lockdown w Chinach

Lockdown w chińskim porcie Qinhuangdao zaszkodzi łańcuchom dostaw

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button