Morski

Kolejki do portów w USA są najmniejsze od ponad roku!

Zerwane łańcuchy dostaw były jedną z pierwszych przyczyn inflacji na świecie. Zdrożał transport, a towary nie dochodziły do fabryk na czas. To pociągnęło za sobą wzrost kosztów produktów na sklepowych półkach. Choć do poziomu sprzed pandemii jeszcze sporo brakuje, to kolejka do portów w USA się normalizuje.

Kolejki do amerykańskich i europejskich portów się zmniejszają. To właśnie zerwane łańcuchy dostaw, które objawiały się m.in. kolejkami do portów na całym świecie, były jedną z pierwszych przyczyn podwyższonej inflacji w postpandemicznym świecie. Gdy na całym świecie wiele państw zdecydowało się wprowadzić lockdowny, wiele osób zmniejszyło swoje wydatki na wiele usług. Ucierpiała gastronomia czy sektor hotelarski. W zamian ludzie zaczęli kupować AGD, RTV czy meble. Wzmożona konsumpcja towarów sprawiła, że logistyka musiała obsłużyć znacznie większy ruch niż przed wybuchem pandemii.

Zerwane łańcuchy dostaw były pierwszą jaskółką nadchodzącej inflacji

Do portów zaczęło przypływać więcej statków niż zwykle. Zwiększył się czas oczekiwania na transport oraz jego cena. To pociągnęło za sobą ceny na sklepowych półkach. Problem pojawił się na początku pandemii COVID-19, ale szczególnie nasilił się w 2021 roku. Wzmożone programy pomocowe oraz problemy takie jak blokada kanały Sueskiego tylko spotęgowały problemy logistyki. Dla przykładu w kolejce do portu w Los Angeles/Long Beach stało na początku 2021 roku kilkanaście statków. Pod koniec 2021 roku, kolejka liczyła ich już ponad 100. W 2021 r. port obsłużył około 10,7 mln TEU ładunków. Poprzedni rekord pochodził z 2020 roku. Zeszłoroczny wynik jest był aż o 13% wyższy. Rekordowe wyniki odnotowały także polskie porty.

Ruch ten sprawił, że władze portu Los Angeles postanowiły coś zrobić z zalegającymi kontenerami. Postanowiły one wprowadzić od 30 stycznia 2022 roku opłaty za puste kontenery. Na szczęście od lutego kolejka zaczęła się skracać. Poskutkowało to na szczęście szybkim zmniejszeniem się kolejki. Ta wynosi obecnie ok. 30 statków. Prezentuje to poniższy wykres.

Warto w tym miejscu dodać, że jest to nadal poziom znacznie przekraczający przedpandemiczny (gdzie w kolejce stało maksymalnie kilka statków), ale poprawa uzyskana w tym roku jest znaczna. Kolejka statków jest najmniejsza od maja 2021 roku.

Ponad 100 kontenerowców czeka w wielkim korku do portu Los Angeles

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button