Artykuł sponsorowanyDrogowyTransport

Kupujesz samochód na firmę? O tym warto pamiętać

Posiadanie samochodu na firmę wiąże się nie tylko z wygodniejszym sposobem przemieszczania się, ale również możliwością odpisania od podatku. O czym warto pamiętać podczas zakupu auta na firmę? Z jakich sposobów finansowania może skorzystać przedsiębiorca?

Zakup samochodu na firmę – najważniejsze informacje

Zakup samochodu na firmę to wygodne i popularne rozwiązanie, które jednak wiąże się z koniecznością poniesienie wydatków oraz dopełnieniem kilku formalności. Jeśli wartość pojazdu przekracza 10 000 zł, wówczas samochód powinien być ujęty w ewidencji środków trwałych oraz podlegać amortyzacji.

Istnieje kilka możliwych sposobów nabycia samochodu firmowego – za gotówkę, na kredyt, leasing lub poprzez najem długoterminowy. Warto rozważyć wszystkie dostępne rozwiązania – wziąć pod uwagę nie tylko koszty i formalności, ale również optymalizację podatkową. Jeśli samodzielnie prowadzisz księgowość lub potrzebujesz informacji na ten temat, pod tym linkiem dowiesz się więcej: https://aleo.com/pl/blog/samodzielna-ksiegowosc-o-czym-nalezy-pamietac/.

Czy kredyt na auto firmowe się opłaca?

Choć to jedne z dostępnych rozwiązań, kredyt gotówkowy lub w banku na zakup auta firmowego często wiąże się z wyższymi kosztami, większą odpowiedzialnością oraz koniecznością dopełnienia szerszego zakresu formalności. Jednak podczas spłaty kredytu przedsiębiorca może odliczyć 75% kosztów eksploatacyjnych, co z pewnością jest korzystnym rozwiązaniem.

Leasing operacyjny czy finansowy?

Wśród osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej poza tradycyjnymi metodami zakupu samochodu, można również skorzystać z wymiany pojazdami, wzór umowy zamiany może mieć również zastosowanie w tym przypadku. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://aleo.com/pl/blog/wzory-dokumentow/umowa-zamiany-wzor/.

Korzystanie z leasingu na zakup auta to coraz popularniejsza opcja wśród przedsiębiorców. Leasing operacyjny cieszy się większą popularnością, ponieważ wiąże się z mniejszymi początkowymi kosztami – w przypadku leasingu finansowego należy z góry opłacić podatek VAT.

Leasing samochodowy funkcjonuje na prostych zasadach. Pozwala on bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów początkowych na zakup auta. W comiesięcznych ratach zawarte są koszty kredytu oraz prowizja. Po uregulowaniu wszystkich rat nabywca ma prawo do wykupienia auta na własność. W przypadku firmy taki koszt wyniósłby od 1% do 50% wartości pojazdu. Opłatę wstępną oraz raty leasingowe można wliczyć do kosztów uzyskania przychodu, co sprawia, że wielu przedsiębiorców wybiera właśnie tę formę finansowania.

W przypadku zakupu samochodu za gotówkę wydatki przeznaczone na eksploatację samochodu firmowego przedsiębiorca może zaliczyć w koszty uzyskania przychodu – w zależności od przypadku jako 100% lub 75% poniesionych wydatków. Pierwsza możliwość dotyczy sytuacji, kiedy auto jest przeznaczone wyłącznie do celów służbowych, natomiast druga gdy również do celów prywatnych.

Więcej informacji na temat zakupy auta na firmę znajdziesz m.in. pod tym linkiem: https://aleo.com/pl/blog/zakup-samochodu-na-firme-co-warto-wiedziec/.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button