DrogowyTransport
Gorące newsy

Niemcy wprowadzają ogólnokrajowy zakaz sprzedaży samochodów marki Ford

Produkcja oraz sprzedaż pojazdów marki Ford Motor Company została wstrzymana w Niemczech. Wszystko przez spór amerykańskiego producenta z dostawcą technologii. Ford mierzy się z zakazem sprzedaży, jednak według ekspertów korporacja złoży apelację. 

Ford z zakazem sprzedaży samochodów w Niemczech

Jak podaje agencja Reutera, Ford korzysta z chipów 4G do usług internetowych w samochodach podłączonych do sieci, za które nie uiszczono opłat licencyjnych. Amerykańska korporacja motoryzacyjna została pozwana przez ośmiu właścicieli patentów reprezentowanych przez japońską firmę zarządzającą IP Bridge.

Tak więc dystrybucja, sprzedaż oraz produkcja koordynowana przez Ford Motor Company została tymczasowo zawieszona do momentu rozstrzygnięcia sporu patentowego. Wyrok nie jest jednak prawomocny, dlatego z dużą dozą prawdopodobieństwa Ford zadecyduje o odwołaniu się w najbliższym czasie.

Aby orzeczenie stało się jednak „tymczasowo wykonalne”, wymagana jest płatność za zabezpieczenie w wysokości 240 mln USD od powoda, IP Bridge Inc.

Zobacz także: Najlepiej sprzedające się dostawczaki: W Europie Ford, w Polsce Renault

Amerykańska korporacja przed niemieckim sądem

Sprawa została wniesiona do sądu w Monachium. Niemcy odznaczają się restrykcyjnym prawem patentowym. To właśnie ze względu na szczególnie surowe prawo patentowe, większość podobnych spraw rozpatrywanych jest przed niemieckimi sądami. Jak poinformował portal Wirtschaftswoche, orzeczenie sędziego w sprawie Forda zawierało zastrzeżenie, że jeśli nie dojdzie do ugody w wyznaczonym terminie, konsekwencją ma być wycofanie wszystkich samochodów z dealerów i ich zniszczenie.

Ford powstrzymał się od zabierania stanowiska w sprawie, publikując jedynie krótkie oświadczenie:

Powodem tej sprawy sądowej jest licencjonowanie patentów o podstawowym znaczeniu dla sieci LTE. Ponieważ nie otrzymaliśmy jeszcze pisemnej opinii sądu, nie chcemy w tej chwili komentować tej sprawy.

Zobacz także: Motoryzacja w Grupie Wyszehradzkiej słabnie, w Polsce umacnia się

Przypadki pozwania korporacji motoryzacyjnych nie są odosobnione w Niemczech. Wcześniej przez IP Bridge został pozwany Volkswagen. Wówczas niemiecki producent szybko rozwiązał spór, kupując licencję patentową od platformy o nazwie Avanci, która łączyła patenty od 48 właścicieli. Wcześniej również Daimler zmagał się ze sprawą dotyczącą licencji patentowych wniesioną przez Nokię i Sharp.

Jeśli chodzi o markę Ford, to nie jedyne postępowanie, które toczy się w sprawie pojazdów. W USA głośno o 39 013 pojazdach Expedition i Navigator, które zostały wypuszczone na rynek między 1 grudnia 2020 roku a 30 kwietnia 2021 roku i które mają być wycofane przez błąd konstrukcyjny generujący potencjalne zagrożenie pożarowe.

Kalifornijscy urzędnicy ostrzegają właścicieli elektryków! Mowa o przerwach w dostawie energii

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button